Zamknij

Xavi potwierdził datę zakończenia kariery Pique. Obrońcy zostały dwa mecze

04.11.2022 14:53

Gerard Pique zakończy karierę po meczu Barcelony z Osasuną – potwierdził Xavi na konferencji prasowej. Obrońca w tę sobotę pożegna się z Camp Nou podczas spotkania z Almerią, a potem założy koszulkę Blaugrany jeszcze raz – w następną niedzielę w Pampelunie.

Ostatnie mecze Gerarda Pique. Xavi potwierdził datę zakończenia jego kariery
fot. PAU BARRENA/AFP/East News

Zakończenie kariery Gerarda  Pique było głównym tematem przedmeczowej konferencji prasowej z Almerią. Utytułowany obrońca w czwartek ogłosił, że w sobotę pożegna się z Camp Nou, a także potwierdził, iż nie chce kontynuować gry poza Barceloną. Pique rozegra więc mecz z Almerią, a także będzie w kadrze na spotkanie z Osasuną, po czym zakończy grę.

Xavi powiedział, że rozumie decyzję Pique, na którą wpływ miało m.in. to, że obrońca nie czuł się już tak ważny i pożyteczny jak do tej pory. W tym sezonie Hiszpan grał wtedy, gdy trener Barcelony nie mógł wystawić Julesa Kounde, Ronalda Araujo, Erica Garcii ani Andreasa Christensena. Pique wszedł na boisko w trakcie 5 meczów ligowych (na 12 możliwych) i wystąpił w 4 spotkaniach Ligi Mistrzów. 

-To trudne okoliczności, które doprowadziły go do podjęcia takiej decyzji. Grał mniej, był mniej użyteczny... Też przez to przeszedłem więc rezygnacja jest rzeczą normalną. Gerard jest legendą klubu i zasługuje na to, by kibice go uhonorowali - podkreślił Xavi.

Xavi: wiem, że ja doprowadziłem do tej sytuacji, ale muszę podejmować trudne decyzje

Xavi nie ukrywał, że jego postawa wobec Pique przyczyniła się do tego, iż obrońca zakończy karierę. -Rozmawialiśmy ze sobą na początku sezonu. To była prywatna rozmowa, jedna z najtrudniejszych w mojej karierze. To dalej jest trudne, Gerard jest moim kolegą z zespołu, darzę go wielkim uczuciem. Wiadomo, że ja doprowadziłem do tej sytuacji, ale będąc trenerem musisz podejmować takie decyzje. Patrzę na to, co jest dobre dla klubu. Oczywiście, że podejmowanie takich decyzji nie jest przyjemne – podkreślił trener Barcelony.

Xavi dodał też, że uważa Pique za jednego z najlepszych obrońców w historii futbolu, podobnie jak Carlesa Puyola, Johna Terry’ego, Franza Beckenbauera czy Franco Baresiego.- On nie ma lęków ani kompleksów, potrafi rywalizować, jest zwycięzcą, jest bardzo inteligentny. To świetny kolega i bardzo dobry kapitan – wyliczał Xavi.

Pique pożegna się z Camp Nou w sobotę (mecz z Almerią rozpoczyna się o godz. 21), a jego ostatni mecz w barwach Blaugrany odbędzie się 8 listopada (godz. 21:30).

loader

RadioZET.pl/AFP/PAB