Zamknij

Krzysztof Piątek może trafić na kwarantannę. Hertha oskarża PZPN: Złamali zasady

07.09.2020 09:35

Krzysztof Piątek po powrocie z Bośni i Hercegowiny może trafić na pięciodniową kwarantannę. Jednocześnie reprezentant Polski zostanie wykluczony z gry w Pucharze Niemiec. Jak podaje "Kicker", napastnik udając się do Bośni, złamał umowę, jaką Hertha zawarła z PZPN.

Krzysztof Piątek może trafić na kwarantannę
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Krzysztof Piątek jest jedynym graczem w kadrze, który miał nie lecieć do Bośni i Hercegowiny. Ten kraj znajduje się na liście państw, z których po powrocie do Niemiec, odsyła się na pięciodniową kwarantannę. Napastnik dostał zgodę od Herthy na pojawienie się na zgrupowaniu kadry i zagraniu meczu przeciwko Holandii w Amsterdamie (0:1).

„Kicker” informuje, że władze berlińskiego klubu ustaliły z PZPN, że po piątkowym spotkaniu z „Oranje”, Piątek wróci do stolicy Niemiec. Ostatecznie piłkarz nie wrócił do drużyny, ale razem z kadrą poleciał do Zenicy, gdzie w ogóle nie powinno go tam być. Menedżer Herthy, Michael Preetz powiedział wprost, że 25-latek poleciał tam wbrew umowie.

Bośnia i Hercegowina - Polska: Transmisja TV i online. Gdzie obejrzeć mecz LN?

- To okrutne, co dzieje się za kulisami - dodał trener Bruno Labbadia, który komentował walkę klubów z federacjami w sprawie występów zawodników.

Krzysztof Piątek trafi na kwarantannę? PZPN odpowiada

Polski Związek Piłki Nożnej zabrał głos w sprawie. Rzecznik prasowy Jakub Kwiatkowski w rozmowie z Onetem wytłumaczył, że rzeczywiście Hertha zgłosiła się z prośbą, aby Piątek wrócił do stolicy Niemiec bezpośrednio po meczu z Holandią, ale związek nie wyraził na to zgody.

- Nie zgodziliśmy się na to. Nie było wcześniej podjętych żadnych ustaleń, że piłkarz zostanie zwolniony ze zgrupowania. Jako team manager odpowiedziałem działaczom Herthy, że przecież odbyła się ostatnio konferencja z UEFA. Padły na niej stwierdzenia, że lokalne federacje mają rozmawiać z rządami, by piłkarze wracający ze zgrupowań reprezentacji nie musieli przechodzić kwarantanny. My zrobiliśmy to w Polsce, podobnie jest np. we Włoszech i wielu innych krajach – zaznaczył.

– Kontaktowałem się z Niemieckim Związkiem Piłki Nożnej DFB. Odpowiedzieli, że u nich wygląda to tak samo. Stwierdzili, że jest u nich małe zamieszanie z przepisami, ale zrobią wszystko, by piłkarz po powrocie z kadry był zwolniony z kwarantanny. Krzysiek wróci najpierw do Polski, a przecież z naszego kraju można normalnie wjechać do Niemiec, więc o czym my w ogóle rozmawiamy? – dodał Kwiatkowski.

Bośnia i Hercegowina - Polska: Trener rywali z podziwem o grze Polaków: "Są mocni"

Kiedy PZPN nie wyraził zgody na wcześniejszy powrót Piątka do klubu, Hertha zareagowała u FIFA. Jeden z przedstawicieli światowej federacji skontaktował się z polskim związkiem, ale ostatecznie ustalono, że nie ma żadnego przepisu, który pozwoliłby klubowi na wcześniejszy powrót piłkarza ze zgrupowania.

- Hertha poskarżyła się do FIFA, więc członek światowej federacji też się z nami kontaktował. Odpowiedziałem mu to samo co Herthcie. Ostatecznie FIFA napisała do nas i do klubu, że nie ma przepisu, na mocy którego klub może zażądać powrotu zawodnika do klubu w trakcie zgrupowania. W momencie, w którym zawodnik przyjeżdża na zgrupowanie, odpowiada za niego narodowa federacja – zakończył Kwiatkowski.

Bośnia i Hercegowina - Polska na żywo

Jeśli Krzysztof Piątek powróci do Berlina i trafi na pięć dni kwarantanny, piłkarz nie zagra w piątkowym meczu Pucharu Niemiec, w którym Hertha zmierzy się z Eintrachtem Brunszwik.

Bośnia i Hercegowina - Polska: Brzęczek dokona zmian. Przewidywany skład

Bośnia i Hercegowina – Polska odbędzie się w poniedziałek, 7 września o godzinie 20:45. Relacja na żywo na sport.radiozet.pl.

RadioZET.pl/kicker.de, onet.pl