Obserwuj w Google News

Rosyjski vloger pokazał prawdę o wojnie. Piłkarze opowiedzieli o inwazji

3 min. czytania
18.04.2022 22:43
Zareaguj Reakcja

Krasava, rosyjski antyrządowy vloger, którego na YouTubie obserwuje ponad milion osób, w najnowszym odcinku przedstawił całą prawdę o wojnie w Ukrainie. O inwazji i swoich odczuciach opowiedzieli mu piłkarze, m.in. Andrij Jarmolenko, który zdradził, że Łukasz Fabiański pomógł uratować ciotkę jego żony. Materiał na YT opatrzony jest adnotacją "tylko dla dorosłych".

Ukraińscy piłkarze opowiedzieli o wojnie
fot. PAP/EPA

Wojna w Ukrainie trwa od 54 dni, a rosyjska propaganda usilnie utrzymuje, że prowadzi "specjalną misję militarną" mającą na celu wyzwolenie miejscowej ludności spod okupacji nazistów. Rodacy zbrodniarza Władimira Putina nie mają dostępu do rzetelnych informacji i ślepo powtarzają zasłyszane w kremlowskiej telewizji hasła. Rosyjscy sportowcy w obawie o swoje kontrakty, bezpieczeństwo, a może i życie milczą, choć ich głos mógłby zostać usłyszany znacznie silniej niż krytyka zachodnich polityków.

Pojawiają się tylko wyjątki. Fiodor Smołow jako pierwszy z graczy reprezentacji "Sbornej" umieścił antywojenny wpis w mediach społecznościowych, ale nie poszli za nim inni, w tym kapitan Artjom Dzyuba. Inwazję skrytykowała część tenisistów, ale głównie tych, którzy na co dzień nie mieszkają w Rosji. Stąd tak ważny może okazać się nowy odcinek vloga Rosjanina Krasavy, który jest niezwykle popularny w swoim kraju, a także w Ukrainie.

Krasava: odcinek z piłkarzami o wojnie w Ukrainie

W odcinku wystąpili Andrij Jarmolenko, Andrij Woronin, Ołeksandr Alijew, Witalij Mykołenko oraz Chorwat Darijo Srna, który najlepsza lata swojej kariery spędził w Szachtarze Donieck. Krasava w programie wykorzystał drastyczne zdjęcia i filmy, dlatego zdecydował się wprowadzić limit wieku i oznaczyć go jako "tylko dla dorosłych".

Redakcja poleca

"Piłkarze i uchodźcy z Ukrainy opowiedzą o bólu, śmierci, horrorze wojny, która dotknęła ich, ich bliskich i dziesiątki milionów Ukraińców. [...] Nie milcz, otwórz oczy, pomóż krajowi niszczonemu w najkrwawszej wojnie XXI wieku" - zaapelował Krasava na YouTubie. "Piłka nożna nie może być poza polityką. Polityka się skończyła, gdy wojna się rozpoczęła. Nic nie może być ponad wojną" - dodał.

Ukraińscy piłkarze rozmawiali z rosyjskim vlogerem

Jarmolenko, zawodnik West Hamu United, wyjaśnił, że zdecydował się porozmawiać z Rosjaninem tylko ze względu na to, by pokazać prawdę o wojnie, która być może dotrze wreszcie do rodaków Putina. Przyznał, że nie spodziewał się, że cały piłkarski świat, włącznie z FIFA i UEFA, stanie ramię w ramię z Ukrainą. Zdradził, że nigdy nie dostał takiego wsparcia, jakie dostaje obecnie. Skierował również kilka słów bezpośrednio do obywateli Federacji Rosyjskiej.

- Rosjanie zabili ojca, zgwałcili i zabili matkę, zostawili dziecko. Jak to dziecko ma teraz żyć? Wam nie jest wstyd za to? Niektórzy się śmieją, że tak z nami trzeba. Jak was tam wychowują? Jeżeli wam mówią, że walczycie z Banderą albo że Ukraina wymyśliła Covid, albo że Ukraińcy zabijają dzieci mówiące po rosyjsku, to pomyślcie, jak głupi jesteście - mówił. Gracz Młotów wyznał ponadto, że Łukasz Fabiański pomógł w ewakuacji cioci żony Jarmolenki z zagrożonych terenów.

Darijo Srna powiedział, że nie można zakłamywać rzeczywistości. - Czemu w piłce mamy VAR? By było sprawiedliwej. Jeżeli jest gol, to jest gol. Jeżeli karny, to karny. Jeżeli wojna, to wojna. Jeżeli Rosja to kraj agresor, to Rosja jest krajem agresorem - tłumaczył legendarny zawodnik Szachtara Donieck.

Krasava w swoim materiale opublikował również nagranie przemówienia Wołodymyra Zełenskiego do Rosjan. Cały odcinek można obejrzeć na YouTubie. Fragmenty cytatów na Twitterze zamieścił dziennikarz kryjący się pod nickiem BuckarooBanzai.

RadioZET.pl/Twitter BuckarooBanzai