Zamknij

UEFA dla RadioZET.pl: Karny to nie był wyraźny i oczywisty błąd sędziego

08.07.2021 12:06

UEFA nie wyciągnie konsekwencji wobec sędziego Danny’ego Makkelie, który podyktował kontrowersyjnego karnego w meczu Anglia – Dania. Jak poinformowała nas organizacja, jedenastka na Raheemie Sterlingu mogłaby zostać odwołana przez VAR tylko wtedy, gdy arbiter popełnił „oczywisty błąd”. Według UEFA taka sytuacja nie miała miejsca.

UEFA dla radiozet.pl: Karny to nie był wyraźny i oczywisty błąd sędziego
fot. Pool Getty/Associated Press/East News

Po meczu Anglia – Dania kibice i obserwatorzy mówią głównie o sytuacji ze 104 minuty, gdy holenderski sędzia Danny Makkelie podyktował rzut karny po rzekomym faulu na Raheemie Sterlingu. Angielski skrzydłowy wbiegł w pole karne Duńczyków, minął interweniującego Joakima Maehle, wszedł między Vestergaarda i Jensena i upadł, domagając się podyktowania jedenastki.

Choć na powtórkach widać było, jak Sterling symuluje faul, Makkelie otrzymał z wozu VAR instrukcję, by nie anulować karnego. Po meczu liczni eksperci twierdzili, że jedenastki nie powinno być, a sędzia popełnił błąd. O opinię w tej sprawie poprosiliśmy UEFĘ. Według informacji, które otrzymaliśmy, sędzia Makkelie nie popełnił „czystego i oczywistego błędu”.

- Wielokrotnie sędziowie cofali decyzję o przyznaniu rzutu karnego. By jednak tak się stało, musi dojść do tzw. czystego i oczywistego błędu sędziego podczas wydawania decyzji. Jeśli do tego nie doszło, pierwotna decyzja sędziego musi zostać utrzymana – stwierdziła UEFA.

Rzut karny dla Anglii powinien zostać odwołany? 

Po zakończonym meczu decyzję Makkeliego skrytykował m.in. Jose Mourinho i Arsene Wenger. - Dla mnie karnego nie było. Na takim poziomie takich rzeczy się nie robi. Nie sądzę, aby arbiter był w stanie dobrze spać  - stwierdził szkoleniowiec Romy. 

Były trener Arsenalu uważa z kolei, że po zdarzeniu ze 104 minuty meczu VAR powinien interweniować.  - Nie było karnego. Nie rozumiem, dlaczego obsługa VAR nie zaleciła sędziemu, aby sam na monitorze obejrzał całą sytuację - zwrócił uwagę Francuz. O całej sprawie krótko wypowiedział się też trener Duńczyków, Kasper Hjulmand. - Karny? Nie powinno go być. To najbardziej boli, ale musimy przełknąć tę gorzką pigułkę - podsumował. 

Decyzji sędziego bronił za to Sterling, który rzekomo został sfaulowany w polu karnym.  - Wszedłem w pole karne. Obrońca zostawił z tyłu nogę, którą mnie dotknął. To był ewidentny rzut karny – powiedział po meczu telewizji ITV.

loader

Po meczu Anglia - Dania. Czy VAR powinien interweniować? 

Jak czytamy w Przepisach gry na sezon 2020/21, sędziowie VAR mogą wspierać sędziego głównego tylko, gdy popełni on „oczywisty błąd” lub jeśli „pominie poważne zdarzenie”. Chodzi o cztery sytuacje: zdobycie (lub nie) bramki, podyktowanie rzutu karnego, pokazania bezpośredniej czerwonej kartki lub błędnej identyfikacji zawodnika, który zostaje ukarany żółtą/czerwoną kartką. 

Sędzia główny (lub pozostali sędziowie boiskowi) podejmuje decyzje po tym, jak otrzymuje informację od sędziego VAR lub po obejrzeniu powtórki na boisku. Werdykt sędziego pozostaje niezmieniony, chyba że zostanie sklasyfikowany przez VAR jako „oczywisty błąd”.

RadioZET.pl/PAP/PAB