Zamknij

Euro 2021. U kibiców wykryto wariant Delta koronawirusa. Władze Danii reagują

25.06.2021 10:18

Duńska inspekcja sanitarna podejrzewa, że trzech kibiców, u których wykryto wariant Delta koronawirusa, zakaziło się w trakcie meczu z Belgią. Kilka tysięcy osób, które na stadionie Parken oglądały mecz na żywo, zostało wezwane na badania. - Prawdopodobne jest, że ci kibice zainfekowali się, stojąc blisko osoby lub osób roznoszących infekcje – stwierdziła Anette Lykke Petri, dyrektor Duńskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Pacjentów.

Dania - Belgia na stadionie Parken
fot. JONATHAN NACKSTRAND/AFP/East News
  • Mecz Dania – Belgia odbył się 17 czerwca na stadionie Parken w Kopenhadze
  • Najprawdopodobniej na tym obiekcie trzech duńskich kibiców zakaziło się koronawirusem wariantu Delta
  • Na badania zostało wezwanych 4 tysiące osób

Wariant Delta. Duńska Agencja ds. Bezpieczeństwa Pacjentów bada teraz, jak bardzo rozpowszechniła się już zaraźliwa odmiana wirusa. Mecz Dania – Belgia na stadionie Parken w Kopenhadze oglądało 23 tysiące osób. Wykryto tylko 3 chorych, ale lokalne władze i tak wezwały na badania wszystkich, którzy mogli mieć  z nimi kontakt na sektorze. To łącznie ok. 4 tys. osób.

Trzej chorzy nie znali się i zakazili się w innych miejscach. - Było jedno lub kilka miejsc infekcji. Nie doszło do nich na trybunach. Prawdopodobne jest, że ci kibice zainfekowali się, stojąc blisko osoby lub osób roznoszących infekcje w kolejkach do toalety, do napojów lub w drodze na stadion, czy wychodząc z niego - Anette Lykke Petri, dyrektor Duńskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Pacjentów.

Dania – Belgia. 4 tysiące osobów wezwanych na testy

Petri dodała, że niebawem mogą zostać wykryte kolejne zakażenia. - Oczywiste jest, że jeśli tak wielu ludzi było tak blisko siebie i mamy do czynienia z bardzo zaraźliwym wariantem, istnieje możliwość zainfekowania większej liczby osób – stwierdziła szefowa agencji.

Duńska Agencja ds. Bezpieczeństwa Pacjentów wezwała na testy PCR widzów z sześciu sektorów na trybunie C. Łącznie, to 4 tys. osób. Wezwani mają stawić się na badaniach tak szybko, jak to możliwe. Nie muszą przebywać na kwarantannie. 

Euro 2021. Jeszcze jeden mecz na stadionie Parken

Kopenhaga będzie gospodarzem jeszcze jednego meczu na Euro. Na stadionie Parken zostanie rozegrany mecz 1/8 finału, w którym Chorwacja zmierzy się z Hiszpanią. Dania zagra z Walią w Amsterdamie.

W Danii w ostatnim tygodniu odnotowano średnio 191 zakażeń koronawirusem dziennie. 25 czerwca było ich 149, a przez całą pandemię 292 tys.

RadioZET.pl/sport.pl/PAB