Zamknij

Koniec z limitami na stadionach. Sport wraca do normalności

23.02.2022 17:40

Od 1 marca organizatorzy imprez sportowych będą mogli zapełnić 100 procent pojemności obiektów. To oznacza, że znikną limity kibiców na stadionach, które w różnym okresie pandemii COVID-19 wahały się od całkowitego zamknięcia do 50 procent.

Znikają limity kibiców na stadionach
fot. Beata Zawadzka/East News

Premier Mateusz Morawiecki i szef resortu zdrowia Adam Niedzielski na środowej konferencji prasowej poinformowali o zniesieniu większości obostrzeń, które z przerwami i w różnej częstotliwości obowiązywały w kraju od marca 2020 roku, gdy rozpoczęła się pandemia COVID-19. Restrykcje uderzały m.in. w sport, zarówno rekreacyjny (zakaz korzystania z plenerowych siłowni, zamknięcie klubów fitness, siłowni, zamknięcie lodowisk, bieganie i jazda na rowerze tylko w maseczce, najlepiej poza miastem itp.), jak i zawodowy (odwołanie bądź przełożenie krajowych i międzynarodowych imprez, w tym igrzysk olimpijskich w Tokio i Euro 2020, zawieszenie profesjonalnych rozrywek, w tym w piłkarskiej ekstraklasie, zamknięcie, a następnie stopniowe otwieranie części trybun dla kibiców itp.). Od 1 marca, a zatem niemal po dwóch latach, rząd planuje przywracać znaną sprzed pandemii normalność.

Ze znanych nam obostrzeń od najbliższego wtorku (1.03) pozostaną tylko kwarantanna przyjazdowa dla osób bez unijnego certyfikatu szczepienia, izolacja współdomownika osoby zakażonej koronawirusem oraz noszenie maseczek w miejscach zamkniętych, takich jak sklepy czy centra handlowe. Oczywiście cały czas rząd przypomina o dezynfekcji rąk. Na nowych-starych zasadach skorzystają także kibice.

Rząd znosi limity kibiców na stadionach

Od 1 marca przestaną bowiem obowiązywać limity na stadionach i w halach. Do tej pory, od pewnego czasu, organizatorzy mogli wypełnić trybuny w 30 procent pojemności przy zastrzeżeniu, że do łącznej liczby nie były wliczane osoby w pełni zaszczepione. Wcześniej procenty wahały się od 25 do 50 procent, teraz całkowicie znikną.

– Cieszymy się z decyzji rządu zapowiadającej zniesienie restrykcji. Możliwość wypełnienia stadionów w stu procentach sprawi, że organizacja meczów, spoczywająca na klubach, będzie nieco łatwiejsza. To również świetna informacja dla kibiców, którzy bez ograniczeń będą mogli pojawiać się na stadionach swoich drużyn. Dla nas, jako PZPN, jest to ważne o tyle, że postanowienie o zniesieniu obostrzeń zbiega się także w czasie ze wznowieniem rozgrywek pierwszej i drugiej ligi – podkreślił Cezary Kulesza, Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, cytowany na oficjalnej stronie centrali.

– Oczywiście pandemia koronawirusa udowodniła, że trzeba mieć dużo pokory wobec tej niebezpiecznej choroby. Nadal zalecamy stosowanie się do wytycznych Ministerstwa Zdrowia, natomiast my, jak i całe środowisko sportowe, z pewnością nie możemy się już doczekać, aby przeżywać emocje na stadionach, które są wypełnione kibicami – dodał.

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET

Najbliższa kolejka ekstraklasy odbędzie się jeszcze zgodnie z obecnymi zasadami, a zatem fani w ograniczonej liczbie będą mogli śledzić m.in. mecz na szczycie Pogoń Szczecin - Lech Poznań czy walkę o utrzymanie w ligowym klasyku Legia Warszawa - Wisła Kraków. To także oznacza, że ewentualny finał baraży o mundial będzie mógł odbyć się z kompletem publiczności na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

loader

RadioZET.pl/pzpn.pl