Zamknij

Boniek szczerze o Krychowiaku: "Nie przeszkadza mi, ale musi grać inaczej"

26.09.2022 18:13

- Według mnie jego problemem jest to, że on chce robić na boisku za dużo rzeczy. A tak się nie da - powiedział Zbigniew Boniek o Grzegorzu Krychowiaku w rozmowie z Piotrem Koźmińskim z Wirtualnej Polski Sportowe Fakty. Defensywny pomocnik Al-Shabab jest ostatnio jednym z najbardziej krytykowanych graczy reprezentacji Polski.

Boniek szczerze o Krychowiaku
fot. PAP

Grzegorz Krychowiak zbliża się do setnego meczu w reprezentacji Polski. Aktualnie ma na swoim koncie 93 występy - jubileusz może przypaść na... półfinał mistrzostw świata. 32-latek, który latem przeniósł się z drużyny z kraju zbrodniarza wojennego do arabskiego Al-Shabab, nie ma jednak dobrej opinii u kibiców i wielu z nich chętnie pożegnałoby go już w kadrze. Zarzuca mu się przede wszystkim spowalnianie akcji, złe ustawianie, ryzykowne zagrania i zbyt wolne poruszanie się.

"Krycha" był jednym z najbardziej krytykowanych zawodników biało-czerwonych w przegranym spotkaniu z Holandią i zwycięskim z Walią w Lidze Narodów. Czasami te oceny nie są sprawiedliwe, a były pomocnik Sevilli czy PSG stał się "dyżurnym kozłem ofiarnym" bez względu na swoją grę. Zdaniem Zbigniewa Bońka taka postawa nie jest sprawiedliwa, a problemem Krychowiaka jest... przesadna ambicja. Opowiadał o tym w rozmowie z Piotrem Koźmińskim z Wirtualnej Polski Sportowe Fakty.

Boniek ocenia Krychowiaka

Były prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej na Twitterze zauważył, że drużyna prowadzona obecnie przez Czesława Michniewicza ma kłopot z pozycją defensywnego pomocnika. Na łamach Wirtualnej Polski Sportowe Fakty wyjaśnił, o co mu dokładnie chodziło.

- Jeśli mówię o defensywnym pomocniku w kadrze, to bardziej myślę o tym, jak w naszym zespole taki zawodnik ma grać, a nie jak ma na nazwisko. Krychowiak w kadrze mi nie przeszkadza. Ale też nie boję się powiedzieć, że w ostatnich dwóch meczach mi się nie podobał. Bo dlaczego mam tego nie powiedzieć? Bo "dzień dobry" mi nie odpowie na ulicy? Na EURO, po meczu ze Słowacją, Grzesiek przyszedł do mnie i powiedział mi wprost: "Panie Prezesie, spierdo.... nam mistrzostwa". Tyle że wciąż popełnia niestety te same błędy - mówi Boniek. - Krychowiak w formie wciąż może pomóc tej reprezentacji. Niemniej od tak doświadczonego piłkarza wymagam, aby wyciągał wnioski. Według mnie jego problemem jest to, że on chce robić na boisku za dużo rzeczy. A tak się nie da - dodaje.

Problemem nie jest zatem sam Krychowiak, lecz założenia i wymagania, jakie stawia przed sobą ona sam, jak i Michniewicz. - Jeśli za często będzie ruszał do przodu, to nie zdąży odbudować swojej pozycji w defensywie. [...] Nie może podawać w poprzek, bo z tego jest głupia strata, żółta kartka przy ratowaniu sytuacji i kłopot. Bo Krychowiak z żółtą kartką na koncie już nie wie, jak ma grać. Przecież każde kolejne ostrzejsze zagranie czy choćby przypadkowe nadepnięcie rywala może oznaczać, że wyleci z boiska. Powtarzam: Krychowiak w formie pomoże tej reprezentacji, a bez formy nie pomoże - podkreśla były gracz Widzewa, Juventusu i Romy.

loader

- I znów wracam do tego, jak ma grać defensywny pomocnik. Dziś w dobrych reprezentacjach nie ma na tej pozycji "przecinaków". Busquets taki nie jest, Verratti czy Jorginho też nie. W ustawieniu z trzema środkowymi obrońcami defensywny pomocnik musi ich zabezpieczać, a w ofensywie rozpoczynać szybkim podaniem do kreatywnego piłkarza. Defensywny pomocnik ma przyspieszać grę, a nie ją zwalniać. Jeśli naszym defensywnym pomocnikiem ma być Krychowiak, to też musi pewne rzeczy przeanalizować i grać inaczej niż ostatnio - kończy.

Reprezentacja Polski w niedzielę pokonała Walię 1:0 i zachowała byt w Dywizji A Ligi Narodów. Przed mundialem, na którym biało-czerwoni zmierzą się w grupie C z Meksykiem, Arabią Saudyjską i Argentyną, drużyna Czesława Michniewicza zagra towarzysko z Chile.

RadioZET.pl/WP Sportowe Fakty