Obserwuj w Google News

Trzeci przypadek dopingu w Pekinie. Na cenzurowanym kolejna Ukrainka

2 min. czytania
18.02.2022 07:09
Zareaguj Reakcja

Lidia Gunko, ukraińska bobsleistka, która startowała na zimowych igrzyskach olimpijskich w Pekinie, uzyskała pozytywny wynik testu antydopingowego. 28-letnia zawodniczka została tymczasowo zawieszona.

Liidia Hunko
fot. Instagram/ice_bolida

Lidia Gunko, która startowała podczas  zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie w rywalizacji monobobów, uzyskała pozytywny wynik testu dopingowego - poinformowała Międzynarodowa Agencja Badawcza (ITA). W organizmie Ukrainki wykryto steryd anaboliczny o nazwie dehydrochlormethyltestosteron.

Jak podała ITA, która zajmuje się kwestiami związanymi z dopingiem podczas igrzysk, próbka została pobrana od Gunko w poniedziałek. Właśnie tego dnia zapadły ostateczne rozstrzygnięcia w monobobach, konkurencji debiutującej w olimpijskim programie. Ukrainka zajęła 20. miejsce.

Trzeci przypadek dopingu w Pekinie. Na cenzurowanym kolejna Ukrainka

28-letnia zawodniczka, która zaczęła przygodę z bobslejami w 2019 roku, została tymczasowo zawieszona.

Redakcja poleca

To trzeci przypadek dopingu wykrytego za sprawą badania wykonanego podczas igrzysk w Pekinie, w tym drugi dotyczący reprezentacji Ukrainy. W środę ITA poinformowała, że kilka zabronionych substancji wykryto u biegaczki narciarskiej z tego kraju Walentyny Kaminskiej. Wcześniej zaś pozytywny wynik testu miał irański alpejczyk Hossein Shemshaki.

Głośnym echem odbiło się jednak przede wszystkim dopingowe zamieszanie wokół rosyjskiej łyżwiarki figurowej Kamili Walijewej. W jej przypadku pozytywny wynik dało badanie przeprowadzone 25 grudnia, jednak wynik został przekazany dopiero 8 lutego, po zawodach drużynowych z udziałem 15-latki. Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) dopuścił ją jednak do rozpoczętej we wtorek rywalizacji solistek, w której ostatecznie - mimo prowadzenia na półmetku - zajęła czwarte miejsce. Międzynarodowy Komitet Olimpijski wstrzymał przyznanie medali w rywalizacji drużynowej do wyjaśnienia sprawy dopingu młodej zawodniczki.

RadioZET.pl/PAP