Obserwuj w Google News

Ile będą wynosić premie za medale IO w Paryżu? "Różnica w setkach procent"

2 min. czytania
12.10.2023 17:48
Zareaguj Reakcja

- Dzisiaj cały czas pracujemy nad budżetem PKOl-u. Chcemy, aby te nagrody były jak największe i adekwatnie przekładały się do tego, co nasi sportowcy zdobywają. Co jakiś czas dokładamy cegiełkę do tych nagród - przekonywał Radosław Piesiewicz. W programie "Dogrywka" w Radiu ZET prezes PKOl-u ujawnił, że premie za medale olimpijskie w Paryżu zostaną zwiększone w "setkach procent". - To będzie bardzo duża różnica - zaznaczał.

Radosław Piesiewicz
fot. RadioZET/Dogrywka

Polscy medaliści przyszłorocznych IO w Paryżu mają otrzymać o wiele wyższe premie w porównaniu do poprzednich igrzysk. Przypomnijmy, że kwoty za zdobycie medali na IO w Tokio były takie same, jak podczas Rio de Janeiro. Wówczas sportowcy indywidualnie za zdobycie złotego medalu otrzymywali po 120 tysięcy złotych, za srebro 80, a za brąz 50 tysięcy złotych. Z kolei w sportach drużynowych, do których zaliczano sztafety lekkoatletyczne, osady kajakarskie i wioślarskie oraz załogi żeglarskie były to kwoty kolejno: 90, 60 i 37,5 tysięcy złotych.

W audycji "Dogrywka" RadiaZET Radosław Piesiewicz zapewniał, że w stolicy Francji sportowcy będą mogli liczyć nie tylko na podwyżki, ale i na dodatkowe nagrody.

Premie za IO w Paryżu: Szef PKOl zapowiada podwyżki

- Cały czas pracujemy nad budżetem PKOl-u. Chcemy, aby te nagrody były jak największe i adekwatnie przekładały się do tego, co zdobywają nasi sportowcy. Co jakiś czas dokładamy cegiełkę do tych nagród - rozpoczął.

- Będą diamenty, obrazy dla naszych sportowców, a konkretny będą znane pod koniec listopada. Wtedy będziemy mogli ogłosić i pokazać różnicę nagród, które były i będą za zdobycie złotego, srebrnego i brązowego medalu - dodał.

Na pytanie o różnicę w porównaniu z poprzednimi imprezami szef Polskiego Komitetu Olimpijskiego przekonywał, że będzie ona "bardzo duża, w setkach procent". Oprócz tego Piesiewicz ujawnił, że olimpijskie krążki będą inaczej rozliczane w przypadku indywidualnych, jak i drużynowych dyscyplin.

- Rozmawiamy na ten temat. Kwestią jest rozróżnienie gier zespołowych. Tak jak zawodnicy występujący w siatkówce, czy koszykówce mają szanse zarabiania na codziennej grze w ligach, przez co normalnie mogą funkcjonować w życiu. Jednak sportowcy indywidualni nie mają tych comiesięcznych pensji i możliwości grania w ligach. W tym miejscu będzie jedyne rozgraniczenie. Te nagrody dla gier zespołowych będą na zupełnie innym poziomie - zapowiadał.

Oglądaj

Igrzyska olimpijskie w Paryżu odbędą się w dniach 26 lipca - 11 sierpnia.

Nie przegap