Obserwuj w Google News

Oni naprawdę nie mają wstydu. Tak Rosjanie zareagowali na decyzję MKOl

2 min. czytania
06.11.2023 17:52
Zareaguj Reakcja

Jak poinformował w poniedziałek Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS), Rosyjski Komitet Olimpijski (RKO) odwołał się od decyzji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego dotyczącej zawieszenia członkostwa RKO. MKOl ukarało w ten sposób Rosjan za pogwałcenie przepisów Karty Olimpijskiej.

Vladimir Putin
fot. PAP/EPA/MIKHAIL METZEL/KREMLIN / POOL

Rosyjski Komitet Olimpijski (RKO) złożył odwołanie do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS) od decyzji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego o zawieszeniu członkostwa RKO - ogłosiła instytucja w Lozannie, która nie określiła terminu wydania wyroku w tej sprawie.

MKOl poinformował o zawieszeniu RKO w prawach członkowskich 12 października. Uzasadnił ją pogwałceniem Karty Olimpijskiej poprzez włączenie do struktur RKO organizacji sportowych w czterech regionach Ukrainy: Chersoniu, Doniecku, Ługańsku i Zaporożu, znajdujących się pod okupacją Rosji, która dokonała agresji na ten kraj 24 lutego 2022 roku.

Redakcja poleca

RKO odwołał się od decyzji MKOl

"W swojej apelacji do CAS RKO domaga się odstąpienia od tej decyzji i przywrócenia jego statusu narodowego komitetu olimpijskiego uznawanego przez MKOl, aby mógł korzystać ze wszystkich praw i przepisów Karty Olimpijskiej" - napisano na oficjalnej stronie internetowej CAS.

Jak poinformowano, postępowanie w tej sprawie zostało rozpoczęte. Obie strony mają złożyć pisemne oświadczenia, trwa też kompletowanie grupy sędziów, którzy przedyskutują tę sprawę, wysłuchają zeznań, a następnie wydadzą wyrok. "W tej chwili nie jest możliwe określenie terminu wydania decyzji" - dodano.

Zawieszenie na razie nie ma wpływu na możliwość startu neutralnych rosyjskich sportowców w igrzyskach w Paryżu, które odbędą się 26 lipca - 11 sierpnia.

Źródło: Radio ZET/PAP

Nie przegap