Zamknij

Fame ma dość gangsterskiego języka. Będzie karać zawodników

10.01.2023 19:48

Federacja FAME mówi "stop" gangsterskiemu żargonowi i podejmuje działania mające na celu wykluczenie go z konferencji prasowych czy wywiadów udzielanych przez zawodników. Jak dowiedzieliśmy się, będzie karać finansowo za używanie przestępczego słownictwa, które ma bardzo negatywny wpływ na młode osoby, oglądające wydarzenia największej w Polsce organizacji freak fightowej.

Fame MMA
fot. Karol Makurat/REPORTER

W ostatnich miesiącach konferencje prasowe nie tylko FAME, ale też kilku innych organizacji freakowego MMA, zaczęły coraz bardziej skupiać się na temat dotyczących tego, kto na kogo donosił policji. Federacja zaczęła otrzymywać niepokojące sygnały, że młodzi ludzie zaczynają bać się zgłaszać komukolwiek, gdy dzieje im się krzywda, bo boją się, że zostaną nazwani "konfidentami", "kapusiami" czy "szcześćdziesionami". Z tego powodu postanowiła walczyć z problemem.

Kary finansowe dla zawodników FAME

FAME już jakiś czas temu w trakcie konferencji prasowych apelowała do zawodników, by nie używali gangsterskiego slangu. Jako że apele szefów, prowadzącego Huberta Mściwujewskiego czy rozmowy z zawodnikami nie przyniosły oczekiwanego skutku, federacja postanowiła wprowadzić kary finansowe. Jak dowiedzieliśmy się, zawodnicy będą karani, jeśli w trakcie konferencji czy wywiadów będą dopuszczać się nazywania kogoś "konfidentem" czy "kapusiem".

FAME zdaje sobie sprawę z tego, że nie uniknie kontrowersyjnych treści, ale nie może dopuścić do tego, by mieć tak negatywny wpływ na młodych ludzi. Gangsterskie tematy zaczęły zresztą być niebezpieczne dla samych zawodników, którzy coraz częściej padają ofiarami ataków w życiu prywatnym i internecie, bo ktoś oskarżył kogoś o współpracę z policją.

Nasze dotychczasowe apele, rozmowy i stanowiska nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. Będziemy jednak kontynuować wzmożone działania aż do skutku. Stanowczo sprzeciwiamy się normalizacji i popularyzacji zachowań przestępczych. W związku z powyższym zarząd federacji FAME MMA podjął decyzję o zaostrzeniu działań zapobiegawczych. Na zawodników, którzy swoją postawą będą normalizować kryminogenne zachowania, nałożone zostaną wysokie kary finansowe. Osoby, które nie zaakceptują tych zasad, nie będą mogły liczyć na współpracę z naszą federacją - możemy przeczytać w oświadczeniu federacji.

Pełna treść oświadczenia federacji FAME:

"Władze federacji FAME MMA z niepokojem obserwują wzrastającą częstotliwość wypowiedzi i zachowań popularyzujących zjawiska znane opinii publicznej jako “gangsterskie”. Ten szkodliwy trend widoczny jest przede wszystkim w środowisku polskich twórców internetowych. Niestety dotyczy również osób, które obecnie bądź w przeszłości występowały na galach FAME.

Federacja przeciwstawia się wszelkim formom normalizowania kryminogennych zachowań i promocji kryminalistów. Dokładnie rok temu opublikowane zostało oficjalne stanowisko FAME MMA, w którym krytycznie oceniony został fakt zaangażowania w promocję gal freak-fightowych ludzi powiązanych ze światem przestępczości zorganizowanej.

W maju ubiegłego roku zainicjowaliśmy działania na rzecz eliminacji żargonu przestępczego w trakcie organizowanych przez nas wydarzeń. Przygotowaliśmy jasne wytyczne dla zawodników, które zakazywały używania zwrotów m.in. takich jak “konfident” czy “sześćdziesiątka”. W indywidualnych rozmowach z zawodnikami tłumaczyliśmy szkodliwość, jaką niesie za sobą popularyzacja zwrotów i zjawisk typowych dla świata przestępczego. Również nasz prowadzący, Hubert Mściwujewski wystosowała prośbę o zaprzestanie używania wspomnianych zwrotów podczas konferencji przed galą FAME 14, ponieważ nie mają nic wspólnego z formułą projektu FAME MMA.

Nasze dotychczasowe apele, rozmowy i stanowiska nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. Będziemy jednak kontynuować wzmożone działania aż do skutku. Stanowczo sprzeciwiamy się normalizacji i popularyzacji zachowań przestępczych.

W związku z powyższym zarząd federacji FAME MMA podjął decyzję o zaostrzeniu działań zapobiegawczych. Na zawodników, którzy swoją postawą będą normalizować kryminogenne zachowania, nałożone zostaną wysokie kary finansowe. Osoby, które nie zaakceptują tych zasad, nie będą mogły liczyć na współpracę z naszą federacją. Zaostrzenie zasad dotyczy również publiczności. Osoby, których zachowanie będzie sprzeczne naszymi wytycznymi, będą każdorazowo wyprowadzane w asyście ochrony oraz otrzymają dożywotni zakaz wstępu na wydarzenia organizowane przez FAME MMA. Również użytkownicy mediów społecznościowych niestosujący się do naszych zasad w tym zakresie, muszą liczyć się z permanentnym zablokowaniem dostępu do oficjalnych kanałów FAME MMA".

Fame MMA 17 - kiedy i gdzie jest kolejna gala?

Najbliższa gala, FAME MMA 17, odbędzie się już 3 lutego w Krakowie. W karcie walk FAME 17 znalazły się takie nazwiska jak Sebastian Fabijański czy Arkadiusz Tańcula. W walce wieczoru zawalczą Amadeusz "Ferrari" Roślik i Kamil Łaszczyk.

loader

RadioZET.pl