Zamknij

Jest oświadczenie gali Punchdown po wypadku zawodnika. "Ratownicy byli obecni"

25.10.2021 21:56

Organizatorzy gali Punchdown wydali oświadczenie, w którym opisują przebieg procesu udzielania pomocy Arturowi Walczakowi. Zawodnik slapfightingu uległ w trakcie imprezy tak ciężkim obrażeniom, że jego życiu zagraża niebezpieczeństwo. "Wbrew nieprawdziwym informacjom powielanym przez osoby trzecie i media, na miejscu wydarzenia był zapewniony przez organizatora zespół ratowników medycznych oraz transport medyczny" – czytamy w oświadczeniu.

Jest oświadczenie gali Punchdown po wypadku zawodnika. "Ratownicy byli obecni"
fot. Screen Twitter

Gala Punchdown, na której doszło do wypadku, odbyła się w ostatnią sobotę. Jeden z zawodników – Artur Walczak – został tak mocno spoliczkowany, że odniósł poważną kontuzję. Szczegóły dotyczące jego stanu podał na Instagramie Bonus BGC, znajomy "Walusa". - Zakończyłem wizytę na OIOM-ie u Artura. Jest tragedia. Artur ma ciężkie uszkodzenie mózgu. Niestety, nie rokuje to dobrze. Jest malutka szansa na przeżycie. Świat się kończy - dodał Piotr Witczak na swoim InstaStories.

Bonus zarzucił też szefostwu Punchdown, że na gali nie było ratowników medycznych, przez co sytuacja Walczaka uległa pogorszeniu. W poniedziałek wieczorem otrzymaliśmy oświadczenie organizatorów. 

Punchdown. Organizatorzy odpowiadają Bonusowi

"Wbrew nieprawdziwym informacjom powielanym przez osoby trzecie, a w konsekwencji również przez media, na miejscu wydarzenia był zapewniony przez organizatora zespół ratowników medycznych oraz transport medyczny. Niezwłocznie po dokonaniu oceny sytuacji zdrowotnej Pana Walczaka, w związku z obserwowanymi u Niego objawami mogącymi być wyrazem bezpośredniego zagrożenia życia, a także biorąc pod uwagę oczekiwany czas przybycia państwowego zespołu ratownictwa medycznego, zespół medyczny podjął decyzję o wezwaniu do przytomnego i mającego kontakt z ratownikami Zawodnika jednostki państwowego zespołu ratownictwa medycznego, której zadaniem było przetransportowanie poszkodowanego do szpitala. Karetka pogotowia, która przybyła na miejsce zabrała Pana Artura Walczaka, przygotowanego już do transportu przez zespół medyczny zabezpieczający wydarzenie. Następnie Pan Walczak został przetransportowany do jednostki mogącej udzielić specjalistycznej pomocy medycznej. Zespół medyczny obsługujący wydarzenie, wraz z karetką został na miejscu, aby zapewnić bezpieczeństwo pozostałych uczestników gali oraz jej gości"– poinformowali organizatorzy.

Szefowie gali Punchdown stwierdzili też, że informacje dot. tego, że imprezy nie zabezpieczali ratownicy, są kłamstwem. „Przytaczane informacje w sposób kłamliwy zarzucały organizatorom gali m.in. brak zapewnienia obecności służb medycznych podczas wydarzenia, brak zapewnienia transportu medycznego, opieszałość w podjęciu decyzji o transporcie Zawodnika do szpitala, w tym podjęcie tej decyzji już po tym, gdy Zawodnik stracił przytomność, a także zawierały nieprawdę co do czasu oczekiwania na przyjazd służb państwowego ratownictwa medycznego” – poinformowali organizatorzy w oświadczeniu.

Punchdown: co to jest? 

Punchdown to gala, której zawodnicy mierzą się w slap fightingu. Polega on na walce dwóch zawodników, którzy uderzają się nawzajem otwartą dłonią w szczękę. Zawody w slap fightingu odbywają się na całym świecie, w Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Rosji i wielu innych krajach. Gala Punchdown jest jedną z największych w Europie.

Artur Walczak przed występem na ostatniej gali Punchdown kilkakrotnie brał udział w innych imprezach tej federacji.

RadioZET.pl/PAB