,

Śledztwo ws. śmierci Dawida Kosteckiego umorzone. Zażalenie oddalone

28.10.2020 10:54

Sąd Okręgowy Warszawa-Praga utrzymał w mocy postanowienie Prokuratury i umorzył śledztwo w sprawie śmierci Dawida Kosteckiego - czytamy w komunikacie. Tym samym zostało odrzucone zażalenie na tę decyzję pełnomocnika rodziny pięściarza Romana Giertycha.

Śledztwo ws. śmierci Dawida Kosteckiego umorzone
fot. Damian KLAMKA/East News

Dawid Kostecki zmarł 2 sierpnia 2019 roku. Według ustaleń śledczych, popełnił samobójstwo w Areszcie Śledczym Warszawa-Białołęka. Powiesił się na pętli z prześcieradła. W taką wersję wydarzeń nie wierzyła rodzina pięściarza i próbowała dowieźć, za sprawą adwokata Romana Giertycha, że został on zamordowany. Prokuratura nie podzieliła tej opinii.

Giertych we wniosku wskazywał na "szereg uchybień procesowych" i utrzymywał, że nie dopełniono wszelkich czynności mających na celu rzetelne wyjaśnienie sprawy. Jego zażalenie we wtorek zostało odrzucone.

Sprawa Dawida Kosteckiego umorzona - wyrok jest prawomocny

"Postanowieniem z dnia 27.10.2020r. Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie utrzymał w mocy postanowienie Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie z dnia 27.04.2020r. sygn. PO I Ds. 138.2019 o umorzeniu śledztwa w sprawie doprowadzenia Dawida Kosteckiego do targnięcia się na własne życie w dniu 2 sierpnia 2019 r. w Warszawie na terenie Aresztu Śledczego Warszawa Białołęka, znęcania się psychicznego i fizycznego nad nim, kiedy był pozbawiony wolności oraz niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy służby więziennej" - czytamy w komunikacie Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

Dodano, że "zebrane dowody jednoznacznie wskazują na to, że do zgonu Dawida Kosteckiego nie przyczyniły się osoby trzecie i był on wynikiem samobójstwa". Uznano, że nikt nie naciskał i nie nakłaniał pięściarza do tak dramatycznego kroku.

Prokuratura odrzuciła również twierdzenia Romana Giertycha o niedopełnieniu staranności w toku prowadzonego śledztwa. Wyrok jest prawomocny.

RadioZET.pl/warszawapraga.po.gov.pl