Zamknij

Bracia Kliczko ostro o działaniach Rosji: "Rozrywa kraj w centrum Europy"

22.02.2022 13:19

Witalij i Władimir Kliczko w ostrych słowach potępili działania prezydenta Rosji Władimira Putina. Mer Kijowa domaga się zdecydowanych reakcji i sankcji wymierzonych w agresora. "Rosja zniszczyła wszelkie normy prawa międzynarodowego, rozrywając kraj w centrum Europy" - przekonuje starszy z braci.

Bracia Kliczko ostro o działaniach Rosji
fot. Volodymyr Tarasov/Ukrinform/East News

Władimir Putin w poniedziałek zrobił duży krok w stronę wojny z Ukrainą. Prezydent Rosji podpisał dekret o uznaniu niepodległości zarządzanych przez separatystów dwóch republik: Donieckiej oraz Ługańskiej i na mocy porozumienia z ich przywódcami wysłał na te tereny żołnierzy mających "zadbać o pokój".

Działania Kremla wywołały niepokój wśród światowych przywódców. Zareagował już m.in. kanclerz Niemiec Olaf Scholz, który podjął decyzję o wstrzymaniu oddania do użytku bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2. Kolejne sankcje również mają być wymierzone w gospodarkę i w oligarchów. O zdecydowane działania przeciwko Rosji zaapelowali m.in. bracia Kliczko.

Bracia Kliczko domagają się sankcji

"Partnerzy Ukrainy muszą nałożyć sankcje na Rosję! Od razu. Bez zbędnych dyskusji i opóźnień. Rosja zniszczyła wszelkie normy prawa międzynarodowego, rozrywając kraj w centrum Europy. I to się nie skończy. Jakich jeszcze argumentów potrzebujemy, aby ostatecznie odrzucić agresora?" - napisał Witalij Kliczko, mer Kijowa, na Instgramie. "Trzeba powstrzymać tę pełzającą okupację, rozlew krwi, prowokacje i kłamstwa, imperialne ambicje! Apetyty agresora wzrosną. Nie tylko na Ukrainie" - dodał.

Jego młodszy brat Władimir podkreślił, że Ukraina nie podda się i odeprze ewentualny atak. "Bądźcie pewni: Ukraina jest silna. Ma silną stolicę, miasta, wsie oraz zjednoczonych ludzi, którzy ponad wszystko cenią sobie niezależność, suwerenność i pokój w Europie. Jego wola istnienia jest nieskończona. Chwała Ukrainie" - podkreślił, nawiązując tym samym do słów Putina, który w orędziu twierdził, że "Ukraina nie powinna istnieć".

Co z meczem Rosja - Polska?

Konflikt Rosji z Ukrainą może odbić się również na sporcie. W marcu reprezentacja Polski ma rozegrać w Moskwie baraż o udział w mistrzostwach świata w Katarze. UEFA wydała już komunikat w tej sprawie, ale nic z niego nie wynika. "UEFA stale i ściśle monitoruje sytuację. Obecnie nie ma planów zmiany lokalizacji" - czytamy.

RadioZET.pl/Twitter/WP Sportowe Fakty