Obserwuj w Google News

Wicemistrz olimpijski na dopingu. Do wszystkiego przyznał się sam

1 min. czytania
03.05.2023 18:12
Zareaguj Reakcja

Wicemistrz olimpijski z Londynu w biegu na 800 metrów Botswańczyk Nijel Amos został zdyskwalifikowany przez AIU na trzy lata. Wszystko z powodu stosowania przez niego dopingu modulatorem metabolizmu.

Nijel Amos
fot. Federico Pestellini/Imago Sport and News/East News

Wicemistrz olimpijski z Londynu (2012) w biegu na 800 m Botswańczyk Nijel Amos został zdyskwalifikowany na trzy lata za doping modulatorem metabolizmu – poinformowała w środę Athletics Integrity Unit (AIU).

Amos uzyskał pozytywny wynik testu na obecność "metabolitów GW1516" 4 czerwca ubiegłego roku. Próbka została pobrana poza zawodami. Biegacz został tymczasowo zawieszony w lipcu, tuż przed mistrzostwami świata w Eugene. Tymczasowe zawieszenie oznaczało, że nie mógł startować, dopóki sprawa nie zostanie wyjaśniona.

Redakcja poleca

Nijel Amos na dopingu

W środę AIU poinformowało, że zawodnik przyznał się do stosowania zakazanej substancji, w związku z czym standardowa kara dyskwalifikacji na cztery lata została zmniejszona do trzech.

Botswańczyk nie będzie mógł rywalizować do lipca 2025 roku, stracił więc szansę na występ w przyszłorocznych igrzyskach w Paryżu. Byłby to jego czwarty start olimpijski.

Amos podczas igrzysk w Londynie w 2012 roku przebiegł 800 m w czasie 1.41,73, co jest trzecim rezultatem w historii światowej lekkoatletyki na tym dystansie. Zajął wtedy drugie miejsce za rekordzistą świata Kenijczykiem Davidem Rudishą.

RadioZET.pl/PAP