Obserwuj w Google News

Nie żyje absolutna legenda lekkoatletyki. Zrobił to jako pierwszy w historii

2 min. czytania
05.06.2023 18:37
Zareaguj Reakcja

Jim Hines nie żyje. Legendarny mistrz olimpijski w biegu na 100 metrów z 1968 roku jako pierwszy w historii człowiek pokonał ten dystans w mniej niż 10 sekund. Zmarł w wieku 76 lat.

Jim Hines
fot. Imago Sport and News/East News

Zmarł Jim Hines, mistrz olimpijski w biegu na 100 m z 1968 roku. Był pierwszym sportowcem, który pokonał ten dystans poniżej dziesięciu sekund. Amerykanin odszedł w wieku 76 lat - podała światowa federacja lekkoatletyczna.

"On zawsze będzie pierwszy. Pierwszy, który przekroczył tę symboliczną granicę dziesięciu sekund. Przebiegł 100 m w 9,95 na igrzyskach olimpijskich w Meksyku w 1968 roku, pobiwszy tym samym rekord, który utrzymywał się przez 15 lat" - przypomniała World Athletics.

Redakcja poleca

Jim Hines nie żyje

Amerykanin został mistrzem olimpijskim, wyprzedzając Jamajczyka Lennoxa Millera i swojego rodaka Charlesa Greene'a w finale, w którym po raz pierwszy wzięło udział ośmiu czarnoskórych zawodników. Jego czas, 9,9 według pomiaru ręcznego, a 9,89 na stoperze elektronicznym, został ostatecznie skorygowany na 9,95.

- Jeśli poprawili mój czas, to dlatego, że nikt nie mógł uwierzyć, że człowiek biegł tak szybko - wspominał Jim Hines w wywiadzie dla francuskiego dziennika sportowego L'Équipe w 2016 roku. Jego osiągnięcie utrzymywało się na szczycie tabel najdłużej ze wszystkich rekordów świata na tym dystansie. Wynik ostatecznie został pobity przez jego rodaka Calvina Smitha w 1983 roku - 9,93.

Hines dodał kolejny złoty medal olimpijski – i rekord świata – do swojej kolekcji, kiedy zapewnił USA zwycięstwo w sztafecie 4x100 m czasem 38,24. Na podium biegu na 100 m odmówił jednak podania ręki przewodniczącemu Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl), Amerykaninowi Avery Brundage'owi, optującemu na rzecz powrotu Republiki Południowej Afryki do udziału w igrzyskach, podczas gdy w tym kraju panował apartheid.

Po zakończeniu kariery lekkoatletycznej pod koniec 1968 roku, w wieku zaledwie 22 lat, Hines bez większych sukcesów grał w lidze futbolu amerykańskiego (NFL) w zespołach Miami Dolphins i Kansas City Chiefs. Później pracował z młodzieżą w Houston.

RadioZET.pl/PAP