Klasyfikacja medalowa HME 2023 w Stambule. Na którym miejscu Polacy?

03.03.2023 19:55

HME 2023 w Stambule - klasyfikacja medalowa. W dniach 2-5 marca polscy lekkoatleci będą walczyli o krążki halowych mistrzostw Europy w Stambule. Sprawdź, które miejsce w tabeli medalowej zajmuje aktualnie reprezentacja Polski.

Adrianna Sułek
fot. BEN STANSALL/AFP/East News

Halowe mistrzostwa Europy w Stambule nie zostały odwołane pomimo niszczycielskich skutków trzęsienia ziemi, które 6 lutego nawiedziło Turcję i pozbawiło życia ponad 50 tys. osób. Miasto znajduje się na szczęście po przeciwnej stronie epicentrum kataklizmu, dlatego nie ucierpiało w jego wyniku.

Skład reprezentacji Polski na HME 2023 w Stambule jest skromny. To tylko 27 sportowców, a wśród nich nasza największa medalowa nadzieja, wieloboistka Adrianna Sułek. Na kogo jeszcze liczy PZLA?

HME 2023 w Stambule - medale

- Wszyscy, którzy startują na HME, chcą wygrać te zawody. Jestem zawsze bardzo ostrożny w takich przewidywaniach. Sport wyczynowy różne pisze scenariusze. Na pewno możemy w takim gronie wymienić Ewę Swobodę, a także Sofię Ennaoui, która do tej pory startowała tylko w mistrzostwach Polski, a wiemy, jak ciężki trening wykonała przed tą imprezą. Z trenerem skupiają się oni na odpuszczeniu bezpośrednio przed startem, aby wystrzał formy był właśnie w Stambule. [...] Jest jednak w kadrze sporo multimedalistów imprez mistrzowskich i liczę, że będą oni tę kadrę prowadzić - mówił dyrektor sportowy PZLA Krzysztof Kęcki w rozmowie z PAP. Wymienił także Konrada Bukowieckiego i Michała Haratyka, nie wiedząc jeszcze, że ten pierwszy nie zdecydował się na występ w tej imprezie z powodu urazu łokcia.

Oprócz Bukowieckiego w drużynie zabraknie kilku bardzo mocnych ogniw, które mogłoby pokusić się nawet o złote krążki. To przede wszystkim Pia Skrzyszowska oraz niemal pełna ekipa "Aniołków Matusińskiego" - Justyna Święty-Ersetic, Natalia Kaczmarek, Małgorzata Hołub-Kowalik i Iga Baumgart-Witan.

Polacy startują w HME od początku, czyli od zmagań w Turynie w 1934 roku. Klasyfikację medalową wygrali raz - w 2016 roku w Amsterdamie, sięgając po sześć złotych, pięć srebrnych i jeden brązowy krążek. W poprzedniej imprezie w Toruniu uplasowali się na 9. pozycji.

Klasyfikacja medalowa HME 2023 w Stambule

Miejsce Kraj Złote Srebrne Brązowe Razem
1. Portugalia 2 0 0 2
2. Belgia 1 0 1 2
3. Włochy 1 0 0 1
3. Norwegia 1 0 0 1
3. Szwajcaria 1 0 0 1
6. POLSKA 0 2 0 2

RadioZET.pl/PAP