Obserwuj w Google News

Co za poziom HME! Srebrny medal i rekord świata Adrianny Sułek!

2 min. czytania
03.03.2023 19:12
Zareaguj Reakcja

Adrianna Sułek pobiła rekord świata w pięcioboju (5014 pkt), ale dało to srebrny medal HME 2023 w Stambule! Jeszcze lepsza okazała się bowiem Nafissatou Thiam (5055 pkt). To pierwszy krążek biało-czerwonych w tej imprezie.

Adrianna Sułek
fot. PAP/EPA

- 5000 punktów przyjdzie, spokojnie. Boję się, że gdybym w Stambule postawiła sobie cel wynikowy, to on by mnie zgubił. Wolę do tego startu podejść tak jak podeszłam do mistrzostw Polski. W każdej konkurencji będę chciała dać więc z siebie 100 procent, a przed 800 m liczymy, co możemy osiągnąć. Chciałabym tam wygrać, nie ukrywam tego. Celuję w złoto. Na ME nie będzie Amerykanki, ale będą inne świetne wieloboistki. Oby był to szczęśliwy start. Rywalizacja będzie na wysokim poziomie. Jak będzie się rozchodziło o rekord świata, to pobiegnę 800 m i w czasie 2,05 - mówiła Adrianna Sułek po poprawieniu rekordu Polski w pięcioboju podczas mistrzostw kraju.

Polka pojechała do Turcji z najlepszym tegorocznym wynikiem w Europie, ale Nafissatou Thiam zawsze potrafi przygotować optymalną formę na dużą imprezę. I to ona, a nie bydgoszczanka była uznawana za faworytkę pięciobojowej rywalizacji w HME 2023 w Stambule. Groźna mogła być też jej rodaczka Noor Vidts.

Redakcja poleca

Adrianna Sułek halową wicemistrzynią Europy

Sułek w biegu na 60 m przez płotki o 0,12 sekundy poprawiła rekord życiowy na 8,21 s, co dało jej 1020 pkt. W skoku wzwyż osiągnęła wynik 1,89 m [wyrównane najlepsze osiągnięcie - red.], a w pchnięciu kulą już w pierwszej próbie uzyskała najlepszy wynik w karierze pod dachem - 13,89 m. Podobnie poprawiła się w skoku w dal (6.62 m). W biegu na 800 m uzyskała czas powyżej 2:07, co dało łącznie rekord świata z dorobkiem 5014 pkt. Jeszcze więcej punktów uzyskała Thiam (5055).

Poprzedni rekord świata należał do Ukrainki Natalii Dobryńskiej i wynosił 5013 pkt.

Dla 23-latki to powtórzenie rezultatu z halowych mistrzostw Europy w Belgradzie oraz z mistrzostw Europy w Monachium [siedmiobój - red.] w poprzednim sezonie.  To także pierwszy krążek dla Polski w trakcie tych zawodów.

RadioZET.pl/PAP