Obserwuj w Google News

Nie żyje polski olimpijczyk z Tokio. "Żegnaj przyjacielu"

1 min. czytania
01.06.2023 11:06
Zareaguj Reakcja

Nie żyje Edward Czernik, olimpijczyk z Tokio w 1964 roku. Były czołowy skoczek wzwyż zmarł w środę 31 maja w szpitalu w Zielonej Górze. Miał 82 lata.

Edward Czernik
fot. Edward Czernik/Facebook

Edward Czernik urodził się 25 września 1940 roku w Dublanach w obwodzie lwowskim w Ukrainie. Studiował w Zielonej Górze i w Poznaniu. W latach 60. był czołowym skoczkiem wzwyż świata. W 1964 roku zajął 10. miejsce w igrzyskach olimpijskich w Tokio.

Od 1961 do 1967 roku aż pięć razy sięgał po tytuł mistrza Polski. W 1967 roku ustanowił rekord kraju w skoku wzwyż stylem przerzutowym (2,20 m) - to technika, w której zawodnik pokonuje poprzeczkę bokiem. Niestety w środę z Zielonej Góry napłynęły tragiczne informacje o śmierci utytułowanego lekkoatlety.

Redakcja poleca

Zmarł Edward Czernik

Były sportowiec i trener kadry narodowej zmarł w środę 31 maja w szpitalu w Zielonej Górze. Wiadomość o jego odejściu przekazał Polski Związek Lekkiej Atletyki. Miał 82 lata.

"Polska lekkoatletyka poniosła niepowetowaną stratę. Cześć Jego Pamięci!" - napisano na stronie federacji.

"Żegnaj przyjacielu, mój Guru - Idolu skoku wzwyż. Dziękuje za wiele porad, wskazówek, rozmów na temat naszej konkurencji. Zostaniesz na ZAWSZE w moim sercu. Teraz spoczywaj w pokoju i spoglądaj na Nas z niebios. Rodzinie wyrazy głębokiego współczucia" - napisał na Facebooku wykładowca i przyjaciel Edwarda Czernika Dariusz Bednarski.

RadioZET.pl/pzla.pl