,

Trener mistrzyni zawieszony do końca życia. Twierdzi, że jest niewinny

09.08.2022 17:59

Karę dożywotniego zakazu wykonywania zawodu nałożono na Toniego Minichiello, jednego z najbardziej znanych trenerów wieloboistek. Brytyjczyk został skazany po śledztwie w którym wykryto, że jest on odpowiedzialny za nadużycia seksualne, których dopuścił się wobec zawodniczek.

Trener mistrzyni zawieszony do końca życia. Twierdzi, że jest niewinny
fot. ADRIAN DENNIS/AFP/East News

Minichiello w ubiegłym roku został tymczasowo zawieszony wskutek skarg podległych mu sportowców. Brytyjska federacja ogłosiła w ten wtorek, że miał on wykonywać nieodpowiednie gesty mające podtekst seksualny w stosunku do swoich podopiecznych, dopuszczać się niewłaściwych, a czasem nawet agresywnych zachowań polegających na zastraszaniu oraz nadużyciach emocjonalnych.

"UK Athletics zbadało sprawę i uznało, że jej wyniki są bardzo poważne. Obejmują one dużą liczbę naruszeń warunków zawartych w licencji trenerskiej, które są opisane w statucie organizacji. Jest to rażące naruszenie naszego zaufania ze strony Minichiello, które miało poważne konsekwencje dla zdrowia oraz komfortu psychicznego podległych mu sportowców" - poinformował badający sprawę sztab trenerski.

W trakcie postępowania przeciwko trenerowi Minichiello wygasła jego licencja. Brytyjska federacja lekkoatletyczna postanowiła jej nie przedłużać. Trener nazwał proces niesprawiedliwym i zapewniał, że jest niewinny.

- Byłem trenerem przez 30 lat. Wykonywałem pracę solidnie, byłem wymagający, ale nigdy nie zachowałem się nieodpowiednio, co wiele z moich zawodniczek może potwierdzić. Trybunał nie zebrał wystarczających dowodów. Jeden z najpoważniejszych zarzutów przeciwko mnie dotyczy sytuacji podczas której byłem w innym kraju niż jego oskarżyciel. Ważne, żeby w przypadku podobnych oskarżeń reagować szybko, ale nie wierzę, że w tym przypadku zostałem potraktowany sprawiedliwie – stwierdził 56-latek. Pomimo jego zapewnień, brytyjska federacja nie rozpatrzy żadnego odwołania, które złoży Minichiello.

56-letni szkoleniowiec w swojej karierze poprowadził Brytyjkę Jessicę Ennis-Hill do złotego medalu olimpijskiego w siedmioboju podczas igrzysk w Londynie w 2012 roku. Ennis-Hill nie wypowiedziała się jeszcze publicznie na temat zakazu jej byłego trenera.

RadioZET.pl/AFP/PAP/jjb/ af/