Obserwuj w Google News

Rosjanie dopuszczeni do startów. Federacja ugięła się przed sportowcami

Maciej Walasek
1 min. czytania
09.07.2022 09:48
Zareaguj Reakcja

Światowa federacja (World Athletics) podjęła decyzję o przyznaniu 18 kolejnym rosyjskim lekkoatletom statusy neutralne. Nie mogą oni jednak wziąć udziału w zbliżających się mistrzostwach światach w Eugene, mistrzostwach Europy w Monachium oraz w zawodach Diamentowej Ligi.

Władimir Putin
fot. Tomasz Jastrzebowski/Foto Olimpik/REPORTER/East News

Wśród dopuszczonych sportowców znaleźli się m.in. biegacz na 200 i 400 m Maksym Fadiejew, czy specjalizująca się w zmaganiach na 400 m i 400 m ppł Irina Baulina. Poza nią neutralny status przyznano Jekatierinie Fadiejewej (200, 400), Jewgienijowi Kuncowi (1500 i 5000 m), Natalii Leonietiejewej (5000, 10 000 m, półmaraton i przełaje), a także tyczkarzom: Dmitrijowi Kaczanowowi i Wiktorowi Pintusowi. W tym gronie znalazła się też rzucająca młotem Jelizawieta Cariewa.

Warto zaznaczyć, że w tym roku neutralny status przyznano już łącznie 73 Rosjanom.

Redakcja poleca

Kolejni Rosjanie ze statusem neutralnym

Sportowcy Rosji i Białorusi odsunięci zostali w marcu od udziału w imprezach organizowanych pod egidą World Athletics wskutek lutowej agresji Rosji na Ukrainę.

Sankcjonowany przez państwo doping w rosyjskim sporcie doprowadził do zawieszenia Rosyjskiej Federacji Lekkoatletycznej w listopadzie 2015 roku.

RadioZET.pl/PAP