Obserwuj w Google News

Oscar Pistorius może opuścić więzienie. Jest tylko jeden warunek

1 min. czytania
08.11.2021 20:14
Zareaguj Reakcja

Oscar Pistorius, multimedalista paraolimpijski, który odsiaduje wyrok za zamordowanie swojej partnerki Reevy Steenkamp, może ubiegać się o warunkowe zwolnienie z więzienia. Wcześniej musi jednak pojednać się z rodziną byłej dziewczyny.

Oscar Pistorius może opuścić więzienie
fot. MARCO LONGARI/AFP/EastNews

Oscar Pistorius jest sześciokrotnym mistrzem paraolimpijskim w biegach na 100, 200 i 400 m, ale jako pierwszy niepełnosprawny sprinter biegający w protezach z włókna węglowego startował też w igrzyskach olimpijskich w Londynie. Wystąpił w eliminacjach sztafety 4x400 m.

Jego kariera całkowicie się załamała w 2013 roku, a sportowiec na długie lata trafił do więzienia. W nocy z 13 na 14 lutego południowoafrykański zawodnik - jak tłumaczył - pomylił swoją partnerkę Reevę Steenkamp z włamywaczem i przez drzwi w toalecie oddał w jej kierunku cztery strzały. Początkowo został skazany na 5 lat pozbawienia wolności, jednak sąd wyższej instancji zmienił kwalifikację czynu na zabójstwo i wymierzył mu karę 6 lat więzienia. Finalnie Pistorius odsiaduje wyrok 13 lat i 5 miesięcy pozbawienia wolności.

Redakcja poleca

Oscar Pistorius ubiega się o przedterminowe zwolnienie

W RPA o przedterminowe zwolnienie z więzienia mogą ubiegać się osoby, które odsiedziały połowę wyroku. W przypadku sportowca ten termin upłynął w lipcu. Wyjście zza krat nie będzie jednak możliwe bez "pojednania i przeproszenia" rodziny zamordowanej - poinformowały władze więzienne. W oświadczeniu podkreślono, że "sprawca musi wziąć odpowiedzialność za swoje czyny".

Rodzice kobiety June i Barry Steenkamp wyrazili chęć wzięcia udziału w procesie dialogu między sprawcą i ofiarami.

RadioZET.pl/PAP, adj, tebe