Obserwuj w Google News

Mistrzowie olimpijscy bez medalu MŚ. Sztafeta mieszana poza podium

2 min. czytania
16.07.2022 05:20
Zareaguj Reakcja

Sztafeta mieszana w składzie Karol Zalewski, Justyna Święty-Ersetic, Kajetan Duszyński i Natalia Kaczmarek zajęła 4. miejsce podczas MŚ w lekkoatletyce 2022 w Eugene i Portland. Złoto wywalczyła Dominikana przed Holandią i Stanami Zjednoczonymi.

Polska sztafeta mieszana bez medalu MŚ
fot. PAP/EPA

Sztafeta mieszana dokładnie w takim samym składzie sięgnęła po złoty medal igrzysk olimpijskich w Tokio. Wtedy jednak wyglądało to inaczej, bo wszystko kończył Kajetan Duszyński. Organizatorzy MŚ w lekkoatletyce 2022 w Eugene i Portland określili jednak kolejność zmian i wszystkie ekipy musiały pobiec w systemie mężczyzna - kobieta - mężczyzna - kobieta. Trener Aleksander Matusiński w finale naszą drużynę zestawił tak: Karol Zalewski, Justyna Święty-Ersetic, Kajetan Duszyński i Natalia Kaczmarek.

W związku ze zmianą zasad w rozgrywaniu sztafety mieszanej szkoleniowcy mogli dokonać tylko jednej roszady w stosunku do składów półfinałowych. Anna Kiełbasińska sama zrezygnowała ze startu w związku - jak wyjaśniła w oświadczeniu - ze złamaniem umowy pomiędzy trenerem a zawodniczką. Już po pierwszym biegu stało się jasne, że Igę Baumgart-Witan zastąpi najszybsza w tym roku reprezentantka biało-czerwonych na 400 m, Natalia Kaczmarek. Zestawienie olimpijskie nie przyniosło jednak powodzenia i tym razem Polacy finiszowali poza podium.

MŚ w lekkoatletyce 2022: Sztafeta mieszana bez medalu

Półfinał rozpoczynał Kajetan Duszyński, a Karol Zalewski biegł na trzeciej zmianie. W finale panowie zamienili się rolami. Justyna Święty-Ersetic kończyła, natomiast w decydującym starciu ruszyła jako druga, a finiszowała Natalia Kaczmarek. Wszystko to wyglądało trochę lepiej, ale wystarczyło do 4. miejsca z czasem 3:21.13.

Redakcja poleca

- Do pierwszej trójki zabrakło, ale jestem z nas mega dumna, bo poprawiliśmy się w stosunku do półfinału - przyznała Natalia Kaczmarek. - Czwarte miejsce to niefortunna lokata dla sportowca, ale pokazaliśmy, że tworzymy zgrany team. Przed nami jeszcze kolejne wyzwania - dodała Justyna Święty-Ersetic.

Fantastyczna walka toczyła się pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, Dominikaną i Holandią. Gospodarze przez większą część dystansu prowadzili, a jednak zdobyli tylko brązowy medal. Złoto powędrowało do drużyny z Karaibów, a srebro po fenomenalnym biegu Femke Bol do "Oranje".

Pierwszego dnia mistrzostw świata w lekkiej atletyce 2022 reprezentacja Polski zdobyła jeden niespodziewany medal. Liczyliśmy na miksta, a srebrny krążek zawisł na szyi Katarzyny Zdziebło, która zajęła 2. miejsce w chodzie sportowym na 20 km.

RadioZET.pl/TVP Sport