Obserwuj w Google News

Justyna Święty-Ersetic nie obroni tytułu ME. Trzy Polki w finale biegu na 400 m

3 min. czytania
16.08.2022 13:31
Zareaguj Reakcja

Natalia Kaczmarek, Anna Kiełbasińska, Iga Baumgart-Witan awansowały do finału biegu na 400 m w ME w lekkoatletyce 2022. Tytułu w tej konkurencji nie obroni Justyna Święty-Ersetic. Co jeszcze wydarzyło się we wtorek w sesji porannej?

Natalia Kaczmarek
fot. Lairys Laurent/ABACA/Abaca/East News

Justyna Święty-Ersetic cztery lata temu w Berlinie zdobyła złoty dublet mistrzostw Europy - najpierw wygrała bieg indywidualny na 400 m, a półtorej godziny później wraz z koleżankami triumfowała w rywalizacji sztafet. Ten sezon naznaczony był jednak kolejnymi problemami zdrowotnymi, co nie pozwoliło liderce tej drużyny na walkę o najcenniejsze trofea. Szybciej biegały Natalia Kaczmarek i Anna Kiełbasińska, a w Monachium lepsza okazała się również Iga Baumgart-Witan. 29-latka z Raciborza w swoim półfinale zajęła 5. miejsce i nie miała szans na awans. W sumie zabrakło jej tylko 0.05 s.

- Do samego końca zastanawiałam się, czy wystartować, ale jestem typem walczaka. Ta dyspozycja nie jest jednak taka, by dać miejsce w finale - mówiła mistrzyni Europy z 2018 roku z Berlina. - Na łzy przyjdzie jeszcze czas, ale to już w samotności. To nie jest tak, że jestem szczęśliwa, bo jest mi cholernie przykro, bo ten sezon nie potoczył się tak, jak chciałam - dodała.

Redakcja poleca

ME w lekkoatletyce 2022: trzy Polski w finale 400 m

Pozostała trójka awansowała do finału biegu na 400 m ME w lekkoatletyce 2022. Kaczmarek i Kiełbasińska wygrały swojej serie, natomiast Baumgart-Witan, która jako jedyna musiała również startować w eliminacjach, znalazła się w gronie dwóch "lucky-loserek". Dwie pierwsze mają realne szanse nawet na dwa medale, ale wydaje się, że złoto zarezerwowane jest dla rewelacyjnej Holenderki Femke Bol. W tej samej konkurencji z czasem do finału awansował też Karol Zalewski.

W jedynej finałowej rywalizacji we wtorkowej sesji porannej - chodzie na 35 km - Polacy spisali się ze zmiennym szczęściem. Olga Niedziałek zakończyła zmagania na dobrym 5. miejscu, natomiast Artur Brzozowski został zdyskwalifikowany za podbieganie. Swoje w półfinale 1500 m zrobiła Sofia Ennaoui, która z najlepszym czasem zameldowała się w finale. Polka obok Laury Muir będzie główną kandydatką do najwyższego stopnia podium. Nie powiodło się za to Elizie Megger.

Przetarcie ma już za sobą Jakub Szymański, który pobiegnie w półfinale biegu na 110 m przez płotki. "Wolny los" w eliminacjach miał Damian Czykier. Pierwszą lekcję na ME odebrała 19-letnia Anna Matuszewicz, która nie przebrnęła kwalifikacji skoku w dal.

Znowu koszmarnie spisała się jedna z naszych nadziei medalowych. Malwina Kopron nie zaliczyła ani jednej próby i odpadła w kwalifikacjach rzutu młotem. Odpadła też Katarzyna Furmanek, ale w finale zobaczymy Ewę Różańską. W dziesięciuboju po ośmiu konkurencja Paweł Wiesiołek jest dziewiąty.

WYNIKI Polaków w sesji porannej ME w lekkoatletyce 2022 - 16.08

chód na 35 km kobiet i mężczyzn (finał)

 • Olga Niedziałek - 5. miejsce
 • Artur Brzozowski - dyskwalifikacja za podbieganie

1500 m kobiet (półfinały)

 • Sofia Ennaoui - 4.02,73, awans do finału z najlepszym czasem
 • Eliza Megger - 4.07,56, 16. czas, bez awansu do finału

Skok w dal kobiet (eliminacje)

 • Anna Matuszewicz - 5,93 m, 20. miejsce, brak awansu do finału

110 m ppł mężczyzn (eliminacje)

 • Jakub Szymański - 13,87 m, awans do półfinału z 3. miejsca w eliminacjach
 • Damian Czykier - wolny los

400 m mężczyzn (półfinał)

 • Karol Zalewski - 45.52, 3. miejsce w biegu półfinałowym, awans z czasem do finału

400 m kobiet (półfinał)

 • Anna Kiełbasińska - 50.45 s, 1. miejsce w serii, awans do finału
 • Natalia Kaczmarek - 50.40 s, 1. miejsce w serii, awans do finału
 • Iga Baumgart-Witan - 51.17 s, 3. miejsce w eliminacjach, awans z czasem
 • Justyna Święty-Ersetic -51.21, 5. miejsce w serii, brak awansu do finału

Rzut młotem kobiet (eliminacje)

 • Katarzyna Furmanek - 67.62, 8. miejsce w grupie, bez awansu do finału
 • Malwina Kopron - trzy próby spalone, bez awansu do finału
 • Ewa Różańska - 68.26 m, 2. miejsce w grupie, awans do finału

Dziesięciobój (8/10)

 • Paweł Wiesiołek - 9. miejsce, 6587 pkt

RadioZET.pl