Obserwuj w Google News

Kryscina Cimanouska otrzymała polskie obywatelstwo. "Teraz oficjalnie Polka"

2 min. czytania
30.08.2022 19:37
Zareaguj Reakcja

Jak poinformowała we wtorek za pośrednictwem mediów społecznościowych Kryscina Cimanouska, białoruska lekkoatletka otrzymała z rąk Andrzeja Dudy akt nadania obywatelstwa polskiego. "Teraz oficjalnie Polka" - napisała na Instagramie 25-latka.

Kryscina Cimanouska
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

"Teraz oficjalnie Polka" - poinformowała lekkoatletka Kryscina Cimanouska za pośrednictwem Instagrama. Białorusinka zdecydowała się na zmianę obywatelstwa po tym, jak w związku z krytyką władz swojego kraju została odsunięta od rywalizacji w igrzyskach olimpijskich w Tokio.

Zawodniczka pochwaliła się w mediach społecznościowych, że otrzymała "akt nadania obywatelstwa polskiego". "Dzisiaj daję wam słowo, że postaram się w 100 procentach pokazać swój pełny potencjał, a nawet jeśli stanę na podium jako Polka, wiedzcie, że ten medal będzie dla wszystkich Białorusinów i dla naszej wolności. Niech żyje Białoruś! Dziękuję Polsce" - napisała na Instagramie.

Redakcja poleca

Kryscina Cimanouska otrzymała polskie obywatelstwo

Otrzymanie obywatelstwa nie oznacza jednak, że Cimanouska od razu będzie mogła startować w zawodach międzynarodowych w polskich barwach. Zgodę na to musi wyrazić światowa federacja lekkoatletyczna. W najgorszym wypadku sportsmenka będzie musiała poczekać na to dwa lata. "World Athletics" w przypadku zmiany barw narodowych może nałożyć na zawodniczkę okres karencji wynoszący trzy lata. W przypadku Białorusinki byłaby ona liczona od igrzysk olimpijskich w Tokio.

W ubiegłym roku 1 sierpnia, w związku z krytyką władz swojego kraju, Cimanouska została odsunięta od rywalizacji w igrzyskach w Tokio. Dzięki szybkiej interwencji polskiej ambasady uzyskała wizę humanitarną i uniknęła powrotu na Białoruś, a już 5 sierpnia bezpiecznie wylądowała w Warszawie. "W Polsce czuję się bezpiecznie, nie jestem zagrożona i nawet gdybym mogła, to nie cofnęłabym czasu i nie żałuję tego, co stało się w Tokio" - powiedziała w ubiegłym roku PAP Cimanouska.

Kryscina Cimanouska symbolem oporu na Białorusi

Biegaczka stała się symbolem oporu na Białorusi, gdzie opozycjoniści Aleksandra Łukaszenki byli więzieni lub zmuszani do ucieczki za granicę po tym, jak stłumił masowe protesty w związku z wyborami w 2020 roku. Według przeciwników reżimu Łukaszenki te wybory zostały sfałszowane.

Sportsmenka straciła możliwość startu na igrzyskach w Tokio, co było dla niej po prostu przykre, ale wyraziła chęć wystartowania w igrzyskach w 2024 roku w Paryżu w biegu na 200 m. Cimanouska to jedna z najlepszych sprinterek pochodzących z Białorusi. Zajęła szóste miejsce w 2015 roku na 100 m w mistrzostwach Europy juniorów w Eskilstunie. Dwa lata później zdobyła srebrny medal na młodzieżowych ME w Bydgoszczy. Jej największym sukcesem było zwycięstwo w biegu na 200 m podczas Uniwersjady w Neapolu.

RadioZET.pl/PAP