Obserwuj w Google News

Polski mistrz świata zdyskwalifikowany. Czeka go długa przerwa

2 min. czytania
18.10.2022 17:17
Zareaguj Reakcja

Jakub Krzewina, mistrz i rekordzista świata w sztafecie 4x400 m, został zdyskwalifikowany za unikanie kontroli antydopingowej - przekazał szef Polskiej Agencji Antydopingowej (POLADA) Michał Rybkowski. "Uznano, że zawodnik trzy razy naruszył zasady podawania danych pobytowych" - napisał na Twitterze.

Jakub Krzewina
fot. ADRIAN DENNIS/AFP/EastNews

Jakub Krzewina od lat był mocnym punktem sztafety 4x400 m. Jest trzykrotnym medalistą mistrzostw Europy: zdobył srebro podczas ME w Zurychu (2014), Amsterdamie (2016) oraz halowych ME w Pradze (2015). Jego największym sukcesem jest złoty medal halowych mistrzostw świata w Birmingham z 2018 roku. 33-latek razem z Karolem Zalewskim, Rafałem Omelko i Łukaszem Krawczukiem ustanowili halowy rekord świata - 3.01,77. Biegnący na ostatniej zmianie Krzewina tuż przed metą wyprzedził Amerykanina Vernona Norwooda.

Zawodnik już raz uniknął dyskwalifikacji, co pozwoliło mu na występ w igrzyskach olimpijskich w Tokio. W 2021 roku został tymczasowo zawieszony za nieprawidłowości w zakresie podawania danych pobytowych do systemu ADAMS. Tym razem Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie nie był już tak łaskawy dla reprezentanta Polski.

Redakcja poleca

Jakub Krzewina zdyskwalifikowany

"17 października 2022 roku Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie (CAS) zdecydował o nałożeniu kary 15 miesięcy dyskwalifikacji na lekkoatletę Jakuba Krzewinę. Uznano, że zawodnik 3 razy naruszył zasady podawania danych pobytowych" - napisał Michał Rynkowski, szef POLADA, na Twitterze.

Krzewina był zawsze bardzo mocnym punktem drużyny. Chwalono go za ambicję i walkę do końca. W ostatnich latach nie opuszczały go jednak kontuzje. Co roku musiał walczyć z bólem, przeszedł kilka operacji. To jednak nie zniechęcało go i zawsze wracał na bieżnię.

RadioZET.pl/PAP, mg, krys