Obserwuj w Google News

Nie żyje legendarny polski trener. Prowadził największe gwiazdy młota

2 min. czytania
03.08.2022 14:59
Zareaguj Reakcja

Czesław Cybulski nie żyje. Legendarny trener polskich młociarzy zmarł w środę w Poznaniu. Trenował m.in. Anitę Włodarczyk, Kamilę Skolimowską, Szymona Ziółkowskiego czy Pawła Fajdka. Miał 87 lat.

Czesław Cybulski
fot. PAP/Adam Warżawa

W wieku 87 lat w środę w Poznaniu zmarł Czesław Cybulski, wybitny trener i wychowawca najlepszych polskich młociarzy, m.in. Anity Włodarczyk, Kamili Skolimowskiej, Szymona Ziółkowskiego i Pawła Fajdka - poinformował  Polski Związek Lekkiej Atletyki.

Cybulski urodził się w 1935 roku w podpoznańskiej Mosinie. Po skończeniu Szkoły Sportowej w Gdańsku pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego. Był absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie i doktorem poznańskiej AWF. Na początku swojej pracy trenerskiej szkolił sprinterów, a potem specjalizował się w rzutach. W latach 70. i 80. był kierownikiem szkolenia grupy rzutów Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Redakcja poleca

Nie żyje Czesław Cybulski

Jego najwybitniejszym zawodnikiem był Ziółkowski, którego w 2000 roku w Sydney doprowadził do złotego medalu olimpijskiego, a rok później do mistrzostwa świata. Był też krótko opiekunem Skolimowskiej (2003-2004) oraz Włodarczyk na początku jej kariery (2005-2009), gdy reprezentowała barwy poznańskiego AZS-u. W latach 2010-2016 trenował Fajdka, który sięgnął po dwa złote medale mistrzostw świata. Pod jego okiem skrzydła rozwinęły także Joanna Fiodorow i Malwina Kopron.

Jego zawodnicy zdobyli łącznie 113 tytułów mistrza Polski, cztery tytuły mistrza świata i olimpijskie złoto.

Legendarny trener osiem miesięcy temu został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, przyznawanym przez prezydenta RP. Drugie pod względem ważności odznaczenie państwowe wręczył szkoleniowcowi prezes PKOl Andrzej Kraśnicki. Wcześniej Cybulski otrzymał tytuł zasłużonego dla miasta Poznania i został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim.

RadioZET.pl/PAP