Obserwuj w Google News

Anna Kiełbasińska odmówiła startu na MŚ w lekkiej atletyce. Co się stało?

Maciej Walasek
2 min. czytania
15.07.2022 20:27
Zareaguj Reakcja

Anna Kiełbasińska odmówiła biegu w sztafecie mieszanej na MŚ w lekkiej atletyce w Eugene. Dlaczego wicemistrzyni olimpijska z Tokio nie pojawi się na starcie?

Anna Kiełbasińska
fot. Pawel Relikowski/Polska Press/East News

Anna Kiełbasińska miała wziąć udział w biegu sztafet mieszanych 4x400 m na MŚ w lekkiej atletyce w Eugene. Zamieszanie związane z występem polskiego miksta w Eugene związane jest z nowym regulaminem tej konkurencji. Zakłada on, że trenerzy mogą po eliminacjach wymienić zaledwie jednego zawodnika z czteroosobowego składu.

Finalnie zdecydowano, że Polka w ogóle nie wystartuje w rywalizacji, o czym sama zainteresowana dowiedziała się w piątek rano. Wieczorem zawodniczka opublikowała obszerne oświadczenie. Poniżej prezentujemy jego treść:

Dlaczego Kiełbasińska nie pobiegnie sztafecie?

"Nie będę biegała sztafety mieszanej 4x400m podczas Mistrzostw Świata w Eugene 2022r. z następujących powodów: Od ponad dwóch tygodni wiem o nowych zasadach obowiązujących w biegu sztafetowym MIXED Relay (wg decyzji World Athletics podjętej na jesieni 2021 r.).

Zasady te mówią nowym obowiązującym układzie kolejności ustawiania zawodników na zmianach (MEN-WOM-MEN-WOM) oraz o tym, że każda z drużyn będzie miała prawo wymienić tylko 25% swojego składu z eliminacji do finału. Czyli jednego zawodnika.

Redakcja poleca

W dwóch rozmowach pomiędzy mną a trenerem kadry sztafety 400m Aleksandrem Matusińskim zostałam poinformowana oraz zapewniona, że wystawi mnie tylko na finał sztafety mieszanej 4x400m. Powiedział, żebym przekazała tę informację swojemu trenerowi, tak abyśmy mogli ustalić przygotowania pod mistrzostwa.

Anna Kiełbasińska nie wystartuje w biegu sztafet mieszanych 4x400m na MŚ w Eugene 2022

Nie byłam zdziwiona tą decyzją i w pełni ją zaakceptowałam, ponieważ przez ostatnie lata nigdy nie biegałam dwa razy pod rząd w sztafecie. Wtedy było mi powiedziane od trenera, że to dla mnie za dużo. Wczoraj podczas zebrania sztafety mieszanej po treningu, nagle usłyszałam, że sztab szkoleniowy dopiero co odkrył, że WA zmieniło zasady i w takim razie ja mam biegać w obydwu biegach sztafety mieszanej 4x400m.

Powiedziałam trenerowi, że mogę zgodzić się jedynie na jeden bieg, tak jak do tej pory się umawialiśmy i jak do tego jestem faktycznie przygotowana na niecałe 24 godziny przed startem. Na Mistrzostwach Świata czekają mnie również biegi indywidualne na 400 m oraz sztafeta damska 4x400m (el. I finał). Za cztery tygodnie mamy Mistrzostwa Europy, na których będę biegać 400 m indywidualnie oraz mam nadzieje w sztafecie damskiej 4x400 m co do których mam również wysokie oczekiwania.

Po moim oświadczeniu, że będę biegała w sztafecie mieszanej tylko raz, trener Matusiński zdecydował dzisiaj rano, że w ogóle nie będę brała udziału w tym biegu.

Jest mi przykro z powodu takiej decyzji, ale szanuje ją i życzę całej drużynie powodzenia" - zakończyła Kiełbasińska.

RadioZET.pl