Koniec pewnej ery w sprintach. Allyson Felix zakończyła karierę
Allyson Felix, najbardziej utytułowana lekkoatletka w historii mistrzostw świata i 11-krotna medalistka igrzysk olimpijskich, zakończyła sportową karierę. 36-letnia amerykańska sprinterka na pożegnanie wywalczyła z drużyną brązowy medal w sztafecie mieszanej MŚ w lekkoatletyce 2022 w Eugene.

Allyson Felix to ikona amerykańskiego i światowego sportu. O znaczeniu i roli 36-letniej specjalistki od biegów na 200 i 400 m świadczy fakt, że jej ostatni bieg w wyjątkowy sposób uczcił internetowy gigant Google. Po wpisaniu w wyszukiwarkę jej nazwiska pojawia się w sobotę okolicznościowa animacja przedstawiająca Felix najpierw jako biegaczkę, a później matkę, która uśmiechnięta stoi na podium, trzymając na rękach córkę.
"Olimpijczyk. Matka. Rzecznik" - głosi podpis i nawiązuje do jej osiągnięć lekkoatletycznych, macierzyństwa oraz sukcesów w walce o równouprawnienie w sporcie i nie tylko.
Allyson Felix - osiągnięcia, sukcesy
Allyson Felix jest najbardziej utytułowanym lekkoatletą mistrzostw świata bez podziału na płeć. W sumie wywalczyła 19 medali - 13 złotych oraz po trzy złote i srebrne. Na podium stawała na wszystkich sprinterskich dystansach (od 100 do 400 m), zarówno indywidualnie (wyłączając 100 m), jak i sztafetach. W klasyfikacji wszech czasów MŚ za nią jest Usain Bolt (11-2-1). Ostatni krążek dorzuciła w sztafecie mieszanej podczas MŚ w lekkoatletyce 2022 w Eugene.
- Ostatni bieg przed rodzimą publicznością.... Do tego na oczach córki Camryn, która była na trybunach... Coś wyjątkowego, wieczór, którego z niczym nie da się porównać. Po prostu szczęście i duma - podkreśliła lekkoatletka, której sława wykracza poza świat sportu.
- To niezwykła kobieta, jest idolką milionów także poza środowiskiem sportowym. Lekkoatletyka i społeczeństwo wiele jej zawdzięcza - przyznał szef światowej federacji (World Athletics) Sebastian Coe.
Allyson Felix - walka o równouprawnienie matek w sporcie
Allyson Felix w 2019 roku zdecydowała się na bezprecedensowych ruch. W odpowiedzi na obcięcie jej gaży o 70 procent tylko za to, że zdecydowała się na macierzyństwo, pozwała swojego sponsora, odzieżowego giganta, firmę Nike. Jej batalia doprowadziła do zmiany polityki wielu marek w stosunku do zawodniczek, które zaszły w ciążę. Samo Nike zawiera w umowie zapisy, że gaża sportsmenki spodziewającej się dziecka nie może być pomniejszona przez 18 miesięcy.
RadioZET.pl/PAP