Obserwuj w Google News

Zrobili to! Wielki sukces Polaków. Są wicemistrzami Europy

2 min. czytania
13.11.2023 19:39
Zareaguj Reakcja

Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki zrobili to! Polska załoga wywalczyła srebrny medal w mistrzostwach Europy w olimpijskiej żeglarskiej klasie 49er.

Buksak i Wierzbicki
fot. Twitter/screen

Dominik Buksak (AZS AWFiS Gdańsk) i Szymon Wierzbicki (OŚ AZS Poznań) wywalczyli srebrny medal w mistrzostwach Europy w olimpijskiej żeglarskiej klasie 49er.

Mistrzostwa odbyły się w trudnych warunkach. Przez sześć dni imprezy wiatr nie rozpieszczał żeglarzy i z powodu jego braku w poniedziałek nie zdołano rozegrać żadnego wyścigu, w tym ostatniego podwójnie punktowanego, tzw. medalowego z udziałem 10 czołowych załóg.

Redakcja poleca

Buksak i Wierzbicki wicemistrzami Europy

Buksak i Wierzbicki, którzy po niedzielnych startach plasowali się na drugiej pozycji, nie mieli przez to okazji wyprzedzić liderujących Francuzów Lucasa Ruala i Emile’a Amorosa, do których tracili zaledwie 0,4 punktu. Tym samym biało-czerwoni powtórzyli swoje najlepsze osiągnięcie z 2018 roku z Gdyni.

Z kolei Francuzi odnieśli życiowy sukces. Do tej pory mogli poszczycić się tylko piątą lokatą podczas czempionatu Starego Kontynentu pięć lat temu. Trzeci w Vilamourze byli Isaac McHardie i William McKenzie z Nowej Zelandii, natomiast na najniższym stopniu podium ME stanęli Austriacy Benjamin Bildstein i David Hussl.

Miejsca pozostałych polskich męskich załóg: 20. Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki, 21. Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (wszyscy AZS AWFiS Gdańsk), 27. Patryk Kosmalski (ChKŻ Chojnice) i Tomasz Lewandowski (AZS AWFiS Gdańsk), 41. Adam Głogowski i Maciej Krusiec (Nauticus YC Olsztyn), 44. Tytus Butowski (AZS AWFiS Gdańsk) i Łukasz Machowski (MKS Dwójka Warszawa), 65. Mateusz Gwóźdź (YKP Gdynia) i Szymon Cierzan (UKS Navigo Sopot). W klasie 49er ścigało się 91 duetów z 27 krajów.

Źródło: Radio ZET/PAP

Nie przegap