Zmarł legendarny działacz NBA. To on "stworzył" obecny klub Jeremy'ego Sochana

21.02.2023 08:17

Zmarł Red McCombs,  były właściciel klubów NBA - San Antonio Spurs i Denver. Amerykański biznesmen był odpowiedzialny m.in. za przeniesienie obecnej drużyny Jeremy’ego Sochana z Dallas do San Antonio. McCombs miał 95 lat.

Zmarł legendarny działacz NBA. To on "stworzył" obecny klub Jeremy'ego Sochana
fot. Polaris/East News

McCombs zaczął inwestycje w sport od wykupienia Dallas Chaparrals z ABA (American Basketball Association) i przeniesienia klubu do San Antonio w 1973 roku. Tam obecna drużyna Jeremy’ego Sochana została przemianowana na San Antonio Spurs.

San Antonio Spurs jako jeden z czterech klubów dołączył do NBA w 1976 roku w wyniku fuzji lig ABA i NBA. W całej historii zdobyli pięć razy koronę mistrzowską NBA. "Ostrogi" wygrywały ligę w 1999, 2003, 2005, 2007 i 2014 roku, za każdym razem pod wodzą jednego trenera - Gregga Popovicha. 

Właściciel klubu Red McCombs był uważany za jednego z najważniejszych działaczy w historii NBA. -Red McCombs sprowadził Spurs do San Antonio i był siłą napędową w tworzeniu nowoczesnej NBA. To innowator, bystry przedsiębiorca, który nigdy nie stronił od podejmowania ryzyka – tak zmarłego biznesmena opisał komisarz ligi Adam Silver.

Zobacz także

Zmarł legendarny właściciel San Antonio Spurs. "Będziemy tęsknić"

McCombs sprzedał swoje udziały w Spurs w 1982 roku, aby kupić Denver Nuggets. Potem odsprzedał je w 1985 roku, by znów odkupić udziały w Spurs. Ponownie spieniężył je w 1993 roku. Właściciela klubu żegnali byli koszykarze Spurs, w tym legendarny center David Robinson.

"R.I.P. Red McCombs. Był legendarną postacią w San Antonio i miał ogromny wpływ na moje życie. Będziemy za Tobą tęsknić!" - napisał na Twitterze dwukrotny mistrz NBA i zdobywca tytułu Most Valuable Player w 1995 roku.

McCombs był też przez 7 lat właścicielem klubu NFL Vikings, a także inwestorem w farmie koni czystej krwi w Kentucky oraz w torze wyścigów samochodowych Circuit of the Americas w pobliżu Austin w Teksasie.

RadioZET.pl/PAB