,

"Wspieram Putina i jestem dumna". Szokująca opinia mistrzyni olimpijskiej

30.03.2023 14:52

"Wspieram Putina i jestem z tego dumna" - tak mistrzyni olimpijska Weronika Stepanowa skomentowała decyzję MKOI ws. przywrócenia Rosjan do startu w IO w Paryżu. Biegaczka narciarska stwierdziła też, że brak możliwości startu pod flagą narodową jest upokarzający i głupi, podobnie jak grożące Rosjanom zawieszenie za wspieranie wojny.

Weronika Stepanowa
fot. AP/Associated Press/East News

MKOl we wtorek zezwolił na występy sportowców z Rosji i Białorusi w międzynarodowych zawodach mimo trwającej wojny w Ukrainie, jednak w ograniczonym zakresie. Reprezentanci tych krajów nie mogą m.in. prezentować narodowych flag i barw, aktywnie wspierać działań zbrojnych ani należeć do sił zbrojnych tych państw.

Wojna w Ukrainie. Mistrzyni olimpijska wspiera Putina

Weronika Stepanowa, mistrzyni olimpijska z Pekinu, stwierdziła, że warunki, które komitet stworzył dla Rosjan, są i tak zbyt surowe. Nazwała je też "upokarzającymi i głupimi". - Jak możemy na to zareagować? Mogę mówić tylko o swoich uczuciach i decyzjach. Warunki MKOl są upokarzające i głupie. To nie zadziała w praktyce. Kto w FIS (światowa federacja narciarska) weźmie odpowiedzialność za ustalenie, czy można nas dopuścić do startów i według jakich kryteriów? Zasady są rozmyte. Zawieszenie za wspieranie prezydenta Putina? Ja go wspieram i jestem z tego dumna - powiedziała Stepanowa w rozmowie z rosyjską telewizją Match TV.

Stepanowa stwierdziła też, że wszyscy, którzy oczekiwali wykluczenia Rosjan i Białorusinów ze startów w Pekinie to hejterzy. - Powiedziałam wcześniej: decyzja MKOl na pewno nie zadowoli jednej ze stron. Myliłam się: obie stronę są nieszczęśliwe. My i nasi hejterzy. Urzędnicy MKOl wpadli w ślepy zaułek, ale mają jeszcze czas by z niego wyjść - powiedziała 22-latka.

Zobacz też: Sportowcy z Rosji nie są winni? Na spotkaniu z Putinem padły ohydne słowa

Od momentu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku, zgodnie z zaleceniem MKOl z 28 lutego, większość związków sportowych wykluczyła lub ograniczyła możliwość startu Rosjan i Białorusinów w zawodach.

MKOl przywrócił we wtorek możliwość startów Rosjan i Białorusinów w sportach indywidualnych pod flagą neutralną pod warunkiem, że nie wspierali oni aktywnie wojny na Ukrainie oraz nie są związani z wojskiem i klubami wojskowymi. Decyzja w sprawie ich udziału w igrzyskach zapadnie później.

RadioZET.pl/PAP/PAB

Logo radiozet Dzieje się