,

Putin wypowiedział się na temat igrzysk w Paryżu. Pochwalił MKOI

22.03.2023 14:47

Władimir Putin i prezydent Chin Xi Jinping wydali wspólne oświadczenie chwalące pomysł Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl), który chce umożliwić Rosjanom rywalizację na igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Obaj zaapelowali też, by „nie wykorzystywać sportu do celów politycznych”.

Władimir Putin wypowiedział się na temat igrzysk w Paryżu. Pochwalił MKOI
fot. SERGEI KARPUKHIN/AFP/East News

Władimir Putin spotkał się z chińskim przywódcą po raz pierwszy od rozpoczęcia inwazji na Ukrainę. Rozmowa obu prezydentów zeszła m.in. na sprawy sportowe, wśród których najważniejszą jest ewentualny występ Rosjan na igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Putin i Xi Jinping pochwalili inicjatywę MKOI, który rozważa dopuszczenie sportowców z Rosji do startu.

„Strony z zadowoleniem przyjmują odpowiednie inicjatywy i decyzje Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. (…) Sprzeciwiamy się upolitycznieniu sportu i mamy nadzieję wykorzystać wyjątkową rolę kultury fizycznej i sportu do promowania solidarności i pokoju” – tak brzmiał fragment oświadczenia prezydenta Chin i Rosji. Putin w rozmowie z państwowymi mediami dodał: „Kraje zachodnie próbują wykorzystywać sport do niestosownych celów jako narzędzie nacisku”.

Warto dodać, że Putin sam chętnie wykorzystuje sportowców i ich sukcesy do celów politycznych. Wiele zawodników i zawodniczek było obecnych na zorganizowanym przez władze wiecu poparcia dla inwazji Rosji na Ukrainę. Pokazowa, propagandowa impreza odbyła się na stadionie w Łużnikach. Putin chętnie organizuje też uroczystości państwowe dla medalistów ważnych imprez, w tym np. igrzysk olimpijskich.

Rosja wystartuje na igrzyskach, bo MKOI boi się konkurencji? 

Komitet Wykonawczy MKOl w przyszłym tygodniu, w trakcie spotkania ma dalej omawiać kwestię neutralnego udziału Rosjan w Paryżu. Wcześniej szef komitetu podał, że „należy zbadać ścieżkę udziału sportowców w zawodach na ściśle określonych warunkach”. Jak poinformował portal Inside The Games, w MKOl istnieją obawy, że wydalenie Rosji może doprowadzić do powstania rywalizujących imprez sportowych, które mogą stanowić wyzwanie dla igrzysk olimpijskich.

Więcej na ten temat: Jak Putin kupił świat sportu? Związki Rosji z najważniejszymi dyscyplinami

Udział sportowców z Rosji w międzynarodowej rywalizacji jest już możliwy w kilku dyscyplinach: choćby w boksie i szermierce. Rosjanie mają w nich silną pozycję zarówno jeżeli chodzi o zawodników, jak i kadry zarządzające.

loader

RadioZET.pl/PAB

Logo radiozet Dzieje się