Obserwuj w Google News

Wielki wyczyn Polki. Dokonała tego jako pierwsza kobieta na świecie

1 min. czytania
20.07.2023 14:15
Zareaguj Reakcja

Zakopiańska alpinistka Anna Tybor jako pierwsza kobieta na świecie zjechała z Broad Peak na granicy Chin i Pakistanu (8051 m n.p.m.) - poinformowano w komunikacie biura prasowego Polki.

Wielki wyczyn Anny Tybor! Dokonała tego jako pierwsza kobieta na świecie
fot. screen/ Instagram

Anna Tybor na szczycie Broad Peak stanęła w środę o godz. 17 czasu lokalnego, a dziś o 14 wróciła do bazy. W wyprawie towarzyszył jej Tom Lafaille.

"Wczorajsza akcja mocno się wydłużyła, ale o 14.40 czasu polskiego Anna Tybor i Tom Lafaille stanęli na szczycie, szybko potem złapał ich wieczór w czasie którego pokonywali przełęcz i zjeżdżali do obozu trzeciego na ok. 7000 m. Cała akcja szczytowa zajęła im dobę. Noc spędzili w C3, rano była bardzo duża mgła, ale chwilę przed południem czasu lokalnego (+3 godziny) złożyli obóz i ruszyli w dalszy zjazd. Około godziny 14 Ania dotarła do base campu" - relacjonowało biuro prasowe alpinistki. 

W październiku 2021 roku Tybor zjechała także z innego ośmiotysięcznika - Manaslu (8156 m). Polka w trakcie zjazdu podążała trasą, którą wytyczył Andrzej Bargiel, wybitny himalaista i skialpinista.

RadioZET.pl/PAP