Obserwuj w Google News

Wielki sukces i kolejny rekord świata Aleksandry Mirosław!

2 min. czytania
28.04.2023 15:35
Zareaguj Reakcja

Aleksandra Mirosław wygrała w Seulu pierwsze w tym roku zawody Pucharu Świata we wspinaczce sportowej na czas. Polka w drodze do końcowego sukcesu trzykrotnie poprawiła należący do niej rekord świata w tej konkurencji. Druga była Natalia Kałucka, a czwarta jej siostra bliźniaczka - Aleksandra.

Aleksandra Mirosław
fot. CHRISTOF STACHE/AFP/East News

29-letnia lublinianka, dwukrotna mistrzyni globu i Europy w tej specjalności, już w eliminacjach osiągnęła wynik 6,378 s, który był lepszy od jej dotychczasowego rekordu świata 6,53. Kolejne miejsca w tej części zmagań zajęły siostry Kałuckie.

Kolejny rekord świata Aleksandry Mirosław

W 1/8 finału Polka pokonała ścianę w 6,56, w ćwierćfinale uzyskała czas 6,38, w półfinale po raz drugi poprawiła rekord świata - na 6,35, a w finale, w którym pokonała Natalię Kałucką - wyśrubowała rezultat do 6,25.

Trzecie miejsce zajęła Desak Made Rita Kusuma Dewi z Indonezji, która w rywalizacji o miejsce na podium wyprzedziła Aleksandrę Kałucką.

Redakcja poleca

W marcu Mirosław w trakcie mistrzostw kraju w Lublinie osiągnęła już wynik 6,39, ale nie mógł on zostać uznany za rekord, gdyż tamtejsza ściana nie ma homologacji Międzynarodowej Federacji Wspinaczki Sportowej (IFSC) i jej rezultat nie mógł zostać wpisany do światowych tabel.

W przyszłym tygodniu zawody PŚ odbędą się w Dżakarcie, a w dniach 19-21 maja zmagania przeniosą się do Salt Lake City. Główną imprezą sezonu będą mistrzostwa świata w Bernie w drugiej połowie sierpnia. W Szwajcarii oprócz medali stawką będą olimpijskie kwalifikacje. Aby ją zdobyć, trzeba zająć jedno z dwóch czołowych miejsc. Wcześniej czeka ją występ w Igrzyskach Europejskich w Krakowie.

W 2021 roku w Tokio wspinaczka sportowa zadebiutowała w programie olimpijskim, a Mirosław zajęła wysokie, czwarte miejsce w finale zawodów w kombinacji. W 2024 roku w Paryżu jej popisowa specjalność będzie już osobną konkurencją.

RadioZET.pl/PAP/AN