Obserwuj w Google News

Wielki cios dla Rosjan. Dwóch mistrzów olimpijskich z zakazem startu na MŚ

2 min. czytania
24.05.2023 19:10
Zareaguj Reakcja

Jak poinformowała w środę Światowa Federacja Taekwondo, dwaj rosyjscy mistrzowie olimpijscy Maksim Chramcow i Władysław Łarin nie zostało dopuszczonych do mistrzostw świata 2023 w Baku. Ma to związek z ich otwartym popieraniem inwazji Kremla na Ukrainę.

Władimir Putin i Maksim Chramcow
fot. kremlin.ru

Dwóch rosyjskich mistrzów olimpijskich, którzy otwarcie popierają wojnę na Ukrainie, nie zostało dopuszczonych do udziału w mistrzostwach świata w taekwondo. Impreza odbędzie się w stolicy Azerbejdżanu Baku w dniach 29 maja - 4 czerwca.

Rosyjski Związek Taekwondo do zawodów początkowo zgłosił m.in. złotych medalistów igrzysk Tokio 2020 w wadze do 80 kg Maksima Chramcowa i występującego w kategorii powyżej 80 kg Władysława Łarina. Rywalizując pod szyldem Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego, obaj zostali pierwszymi mistrzami olimpijskimi swojego kraju w taekwondo. Od tego czasu wyrażali poparcie dla inwazji Kremla na Ukrainę.

Redakcja poleca

Chramcow i Łarin wykluczeni z MŚ w taekwondo

Światowa federacja taekwondo (WT) potwierdziła podczas weryfikacji listy zgłoszeń, że obaj wymieni Rosjanie, jako indywidualni sportowcy neutralni, nie zostali dopuszczeni do rywalizacji zawodów w Baku.

Władze WT są jedną z międzynarodowych federacji, które zniosły całkowity zakaz startu dla rosyjskich i białoruskich sportowców zgodnie ze zmienionymi decyzjami Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl). Komitet Wykonawczy MKOl 28 marca zalecił, aby międzynarodowe federacje przywróciły możliwość startów Rosjan i Białorusinów w sportach indywidualnych pod flagą neutralną pod warunkiem, że nie wspierali oni aktywnie wojny na Ukrainie oraz nie są związani z wojskiem i klubami resortów siłowych.

W przypadku MŚ w taekwondo wymagało to trzyetapowego procesu obejmującego weryfikację przez krajową federację członkowską i federację kontynentalną, indywidualne potwierdzenie przez zawodnika lub personel pomocniczy oraz ostateczną ocenę przez władze WT.

Wstępnie zatwierdzono grupę 23 neutralnych sportowców indywidualnych - 14 z paszportami rosyjskimi i dziewięciu z białoruskimi - z udziałem pod warunkiem podpisania deklaracji zobowiązującej do pełnego przestrzegania warunków udziału w Baku. Ukraina wycofała się z MŚ w taekwondo, ponieważ dopuszczono do nich rosyjskich i białoruskich sportowców.

RadioZET.pl/PAP