Obserwuj w Google News

W tej konkurencji po prostu królujemy! To już nasz trzeci taki medal IE

2 min. czytania
23.06.2023 22:17
Zareaguj Reakcja

Marcin Dzieński wygrał z Francuzem Pierrem Rebreyendem we wspinaczce sportowej na czas i tym samym zdobył brązowy medal Igrzysk Europejskich. To nasz trzeci medal w tej konkurencji - dzień wcześniej po złoto i srebro sięgnęły Polki, kolejno Natalia Kałucka i Aleksandra Mirosław.

Marcin Dzieński
fot. CHRISTOF STACHE/AFP/East News

Marcin Dzieński zdobył brązowy medal Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 we wspinaczce sportowej na czas. Triumfował Austriak Lukas Knapp, drugie miejsce zajął Francuz Marceau Garnier. Dzień wcześniej reprezentantki Polski w tej konkurencji sięgnęły po złoto i srebro.

Piątkowe zmagania w Tarnowie były bardzo emocjonujące. 30-letni Dzieński w ćwierćfinale wygrał z jednym z faworytów całej konkurencji Włochem Ludovico Fossalim, który popełnił duży błąd w środkowej części trasy i już nie liczył się w rywalizacji.

Redakcja poleca

Marcin Dzieński z brązowym medalem IE

W półfinale - z Knappem - Dzieński prowadził przez większość trasy, ale w końcówce nie ustrzegł się błędu, co wykorzystał Austriak. To oznaczało, że Polak wystąpi w tzw. małym finale, czyli pojedynku o brąz. Jego rywalem był Francuz Pierre Rebreyend, który wcześniej - w półfinale z Garnierem - został zdyskwalifikowany za falstart.

Rebreyend zaczął więc rywalizację o brąz nieco ostrożniej, ale walka z Dzieńskim była bardzo zacięta. Ostatecznie Polak okazał się lepszy o zaledwie 0,04 s. Uzyskał czas 5,466, a rywal - 5,506. Pojedynek o złoty medal okazał się mniej wyrównany - Knapp wyraźnie wygrał z Marceau. Złoto Austriaka to spora niespodzianka.

Dzień wcześniej we wspinaczce sportowej na czas pań złoty medal zdobyła Natalia Kałucka, pokonując w finale utytułowaną Aleksandrę Mirosław, wielką faworytkę tej konkurencji. To pierwsza porażka Mirosław od długiego czasu. W tym sezonie wygrała trzy zawody Pucharu Świata: w Seulu, gdzie trzykrotnie biła rekord świata, w Dżakarcie i w Salt Lake City. W sumie zwyciężyła w siedmiu ostatnich rundach PŚ, w których brała udział. W 2021 roku w Tokio wspinaczka sportowa zadebiutowała w programie olimpijskim, a Mirosław zajęła wysokie, czwarte miejsce w finale zawodów w kombinacji. W 2024 roku w Paryżu popisowa specjalność Polek będzie już osobną konkurencją.

RadioZET.pl/PAP