Tragiczny bilans wojny na Ukrainie. Tylu sportowców i trenerów zginęło w walkach

01.02.2023 18:26

W trakcie wojny na Ukrainie zginęło co najmniej 220 sportowców oraz trenerów z tego kraju - poinformował ukraiński minister sportu Wadym Hutcajt, cytowany w środę przez agencję Agerpres.

Tragiczny bilans wojny na Ukrainie. Tylu sportowców i trenerów zginęło w walkach
fot. Francisco Seco/Associated Press/East News

Według danych ministerstwa sportu Ukrainy efektem trwającej od blisko roku rosyjskiej inwazji na ten kraj jest też zniszczenie wskutek działań zbrojnych ponad 320 obiektów sportowych.

Wadym Hutcajt ponowił swój apel do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, aby nie dopuszczać do udziału w letniej olimpiadzie w Paryżu w 2024 r. zawodników z Rosji i Białorusi. MKOl chciałby, aby rywalizowali oni na igrzyskach pod neutralną flagą.

Zdaniem Hutcajta, który stoi też na czele Ukraińskiego Komitetu Olimpijskiego, jego państwo zjednoczy się z wieloma innymi krajami Europy oraz świata, przez co udział Rosji nie będzie możliwy.

Minister sportu wyraził opinię, że w czasie rosyjskiej inwazji na Ukrainę władze jego kraju koncentrują się przede wszystkim na ochronie swoich obywateli niż na starcie w zawodach sportowych.

-Kiedy tracisz tak wielu ludzi, tak wielu sportowców, życie Ukraińców jest dla nas ważniejsze niż jakikolwiek medal w międzynarodowych zawodach - podsumował Hutcajt.

loader

RadioZET.pl/PAP/zat/ cegl/