,

Rosjanie i Białorusini dopuszczeni do kolejnych zawodów. Decyzja kończy zakaz

30.03.2023 21:35

Władze Międzynarodowej Federacji Tenisa Stołowego (ITTF) popierają rekomendację MKOl dotyczące udziału zawodników z rosyjskim lub białoruskim paszportem w międzynarodowych zawodach na zasadach neutralności. Jak ogłoszono w komunikacie ITTF najwcześniej do ich startu może dojść w maju. Jednocześnie decyzja federacji kończy roczny zakaz startów Rosjan i Białorusinów zalecony przez MKOl zaraz po agresji militarnej na Ukrainę.

Łukaszenko i Putin
fot. AP/EAST NEWS

"Jeśli wszystkie warunki zostaną spełnione, najwcześniej gracze będą mogli wziąć udział w majowych wydarzeniach. W związku z tym, że kwalifikacje do finałów mistrzostw świata w Durbanie już się zakończyły zawodnicy z rosyjskim i białoruskim paszportem nie będą mogli wziąć w nich udziału" - napisano w stanowisku.

ITTF zadeklarowała, że stworzy własne wytyczne na podstawie zalecenia MKOl, ale nie zobowiązała się jeszcze do żadnych konkretnych środków. Decyzja uzasadniana jest przykładem „dyplomacji ping-ponga”.

loader

Amerykańscy tenisiści stołowi podróżowali do Chin w 1971 roku, aby rozegrać serię gier pokazowych, które pomogły nawiązać bliższe stosunki między dwoma krajami podczas zimnej wojny. "Tenis stołowy ma długą historię łączenia ludzi, nawet jeśli więzi polityczne były słabe" – uważają władze ITTF.

Rosjanie i Białorusini dopuszczeni do międzynarodowych zawodów

Międzynarodowa federacja przypomina, że żadni przedstawiciele rządów obu państw nie mogą być obecni na tych zawodach. Nie może być również używana symbolika narodowa w postaci flag lub żadnych innych oznak identyfikacyjnych ani nie będą odgrywane hymny.

CZYTAJ TAKŻE: Pierwsza federacja ugięła się ws. Rosjan i Białorusinów. Wracają do zawodów

We wtorek MKOl przywrócił możliwość startów Rosjan i Białorusinów w sportach indywidualnych pod flagą neutralną pod warunkiem, że nie wspierali oni aktywnie wojny na Ukrainie oraz nie są związani z wojskiem i klubami wojskowymi.

RadioZET.pl/PAP

Logo radiozet Dzieje się