Szokujący sondaż. "72 proc. uważa, że Rosjanie powinni wystartować na IO"

05.03.2023 14:38

Jak wynika z opublikowanego w niedzielę sondażu opinii publicznej we Francji, aż 72 procent mieszkańców tego kraju uważa, że rosyjscy sportowcy powinni mieć możliwość startu na igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Rosjanie zostali wykluczeni z międzynarodowych zawodów po inwazji na Ukrainę.

Putin i Macron
fot. Gao Jing/Xinhua News/East News

Aż 72 procent Francuzów uważa, że rosyjscy sportowcy, wykluczeni z międzynarodowych zawodów po inwazji na Ukrainę, powinni mieć możliwość startu w igrzyskach olimpijskich w Paryżu - wynika z opublikowanego w niedzielę sondażu opinii publicznej. Według badania 28 procent ankietowanych zgadza się na to, by Rosjanie mogli wystąpić w igrzyskach w barwach swojej reprezentacji, a 44 procent - pod neutralną flagą.

Sondaż przeprowadziła firma Odoxa w dniach 1-2 marca na próbie 1005 osób w wieku co najmniej 18 lat, reprezentatywnej dla społeczeństwa francuskiego, z marginesem błędu 2,5 punktu procentowego.

"72 proc. uważa, że Rosjanie powinni wystartować na IO"

Po inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę 24 lutego ubiegłego roku Międzynarodowy Komitet Olimpijski nałożył sankcje na Rosję i jej sojuszniczkę Białoruś. W obu krajach nie są organizowane międzynarodowe imprezy sportowe. Z wielu zawodów Rosjanie i Białorusini zostali wykluczeni, a tam, gdzie mogą startować indywidualnie, nie są eksponowane żadne symbole narodowe tych krajów.

Jednak pod koniec stycznia bieżącego roku MKOl poinformował, że bada możliwość udziału Rosjan i Białorusinów w igrzyskach w Paryżu pod neutralną flagą. Sportowcy z tych krajów mieliby walczyć o kwalifikacje olimpijskie w zawodach organizowanych w Azji.

Ta propozycja spotkała się z ostrym protestem Ukrainy, która zagroziła bojkotem igrzysk. Obecnie trwa dyskusja wokół startu Rosjan i Białorusinów w Paryżu. W lutym na spotkaniu online ministrów sportu 35 krajów padł m.in. pomysł stworzenia reprezentacji uchodźców, w której mogliby się znaleźć sportowcy przeciwni reżimom Władimira Putina i Aleksandra Łukaszenki.

loader

RadioZET.pl/PAP