Oceń
Magar stracił nogi po tym, jak nastąpił na minę podczas służby w Afganistanie w 2010 roku w brygadzie Gurkhów, nepalskich żołnierzy w armii brytyjskiej. Wyposażony w protezy nóg 43-letni wspinacz zdobył już kilka szczytów, w tym Tubkal w Maroku, Ben Nevis w Szkocji i Mont Blanc w Alpach. Przez kilka lat nie mógł wejść na najwyższą górę świata z powodu nepalskiego prawa zakazującego wspinaczki osobom po amputacji obfu nóg oraz niewidomym, ale te ograniczenia uchylił Sąd Najwyższy w Katmandu.
Dwie osoby po amputacji nogi poniżej kolana zdobyły już Mount Everest: Nowozelandczyk Mark Inglis w 2006 roku i Chińczyk Xia Boyu w 2018. W środę Nepalczyk Kami Rita Sherpa po raz 27. wszedł na najwyższy szczyt Ziemi i ponownie został samodzielnym rekordzistą. Kilka dni wcześniej po raz 26. uczynił to jego rodak Pasang Dawa Sherpa.
Nepal wydał w tym roku rekordową liczbę 467 zezwoleń dla zagranicznych wspinaczy pragnących zdobyć Mount Everest. "Górę Gór" zdobyto do tej pory ponad 11 tys. razy. Według oficjalnych danych zginęło 320 wspinaczy.
Ponad 40 Polaków na szczycie Mount Everest
Do ostatniego wypadku na najwyższym szczycie świata doszło w tym tygodniu — w trakcie wspinaczki zginął 40-letni Australijczyk. Była to 10 osoba, która zginęła w trakcie próby zdobycia Everestu w tym sezonie.
W historii zdobywania Everestu swoje miejsce mają także polscy alpiniści - 17 lutego 1980 roku pierwszego zimowego wejścia dokonali Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki. Łącznie szczyt w Nepalu zdobyło 42 wspinaczy z naszego kraju
af/ krys/
Oceń artykuł