Obserwuj w Google News

Smutny dzień dla polskiego sportu. Nie żyje legendarny trener

2 min. czytania
10.11.2023 16:00
Zareaguj Reakcja

Nie żyje Tadeusz Pagiński. Wieloletni trener reprezentacji Polski florecistek, wychowawca m.in. "srebrnej" drużyny z igrzysk olimpijskich w Sydney (2000) czy "brązowej" Sylwii Gruchały z Aten (2004), zmarł w wieku 76 lat.

Tadeusz Pagiński
fot. PZSzerm/mat. pras.

W wieku 76 lat zmarł fechmistrz Tadeusz Pagiński, przez wiele lat trener kadry narodowej florecistek, wychowawca wielu pokoleń zawodniczek - poinformował Polski Związek Szermierczy (PZS).

Pagiński, absolwent Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego w Gdańsku, najpierw był szermierzem w barwach miejscowego klubu, a w 1970 roku rozpoczął tu pracę szkoleniową. Przeszedł wszystkie etapy trenerskiego wtajemniczenia - był instruktorem, trenerem, a w 2000 roku PZS nadał mu tytuł fechmistrza.

Redakcja poleca

Tadeusz Pagiński nie żyje

W latach 1989-2009 był trenerem kadry olimpijskiej we florecie kobiet, odnosząc wiele sukcesów w mistrzostwach Europy i świata oraz doprowadzając drużynę do srebrnego medalu olimpijskiego w Sydney (2000) i Sylwię Gruchałę do brązu indywidualnie cztery lata później w Atenach.

Pagiński wychował wiele utytułowanych zawodniczek, m.in. Gruchałę, Magdalenę Mroczkiewicz, Barbarę Szewczyk-Wolnicką, Annę Wojtczak-Sobczak, Katarzynę Felusiak-Zakrzewską, Agnieszkę Szuchnicką-Wąsowicz, Izabelę Knop czy Magdalenę Knop. Jego podopieczne zdobyły ponad 40 medali największych imprez ponad 600 medali mistrzostw kraju w różnych kategoriach wiekowych, w tym 27-krotnie tytuł drużynowych mistrzyń Polski.

Był także Hetmanem Wielkim Kapituły Rycerstwa Polskiego oraz Wielkim Fechmistrzem Gdańskiej Szkoły Fechtunku Bractwa św. Jerzego, wskrzeszonej z jego inicjatywy. Jak przypomniał PZS, jego życiowe motto brzmiało: "Prawda, godność, pokora".

Źródło: Radio ZET/PAP