Obserwuj w Google News

Skandaliczna decyzja międzynarodowej federacji. Chodzi o Rosjan

2 min. czytania
20.11.2023 12:37
Zareaguj Reakcja

Międzynarodowa Federacja Jeździecka (FEI) poinformowała, że wyraziła zgodę, aby Rosjanie i Białorusini rywalizowali w statusie neutralnym. Sankcje zabraniające organizowania międzynarodowych zawodów w tych krajach nadal obowiązują. Warunki i harmonogram wdrożenia tej decyzji zostaną przedstawione do zatwierdzenia zarządowi FEI podczas telekonferencji w grudniu 2023 roku.

Władimir Putin
fot. ALEXEY DANICHEV/AFP/East News

Zarząd FEI podczas posiedzenia w Meksyku dostosował swoje stanowisko do rekomendacji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, który nalegał, aby federacje międzynarodowe rozważyły ponowne dopuszczenie sportowców rosyjskich i białoruskich do zawodów międzynarodowych pod pewnymi warunkami.

Dodatkowo federacja jeździecka odnotowała, że od czasu wprowadzenia ponad 18 miesięcy temu sankcji sytuacja w innych dyscyplinach sportu uległa zmianie i rosyjscy i białoruscy sportowcy indywidualni stopniowo wznawiają udział w rywalizacji międzynarodowej jako neutralni obok zawodników ukraińskich, bez znaczących zakłóceń.

MKOl początkowo wezwał do całkowitego zakazu startów rosyjskich i białoruskich sportowców po tym, jak prezydent Rosji Władimir Putin rozpoczął inwazję na Ukrainę w lutym 2022 roku. Po ponad roku, 28 marca, MKOl złagodził jednak swoje stanowisko wobec Rosji i pomagającej jej Białorusi.

Międzynarodowa Federacja Jeździecka dopuściła Rosjan i Białorusinów

Prezes Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Sebastian Bach podkreślił jednak, że nie podjęto żadnej wiążącej decyzji w sprawie igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku i to od poszczególnych związków sportowych zależy, czy przyjmą ich zalecenia. Kwalifikacje olimpijskie w wielu dyscyplinach od dawna już trwają.

W niektórych dyscyplinach sportu, np. w szermierce, tenisie stołowym, taekwondo, boksie, judo czy zapasach zezwolono na powrót Rosjan i Białorusinów do rywalizacji. Inne federacje utworzyły panele oceniające neutralność zawodników.

Redakcja poleca

Zarząd FEI skorzystał z okazji, aby ponownie wyrazić swoje pełne wsparcie dla narodu ukraińskiego, który przeżywa dramat wojny z Rosją oraz podtrzymał deklaracje solidarności i wsparcia dla ukraińskiej społeczności jeździeckiej za pośrednictwem Funduszu Solidarnościowego FEI.

Źródło: Radio ZET/PAP

Nie przegap