Rosjanie wypisują się z europejskich rozgrywek. Historyczna decyzja

28.02.2023 20:40

Rosyjska Federacja Szachowa przekazała we wtorek, że wkrótce nie będzie rywalizować w europejskich rozgrywkach. Władze orzekły, że od 1 maja będą członkami azjatyckiej federacji.. Zmiana przynależności została już zatwierdzona na azjatyckim szczycie szachowym w Abu Zabi.

Dmitrij Pieskow
fot. NATALIA KOLESNIKOVA/AFP/East News

- Dzisiaj doszło do historycznego wydarzenia: po raz pierwszy federacja szachowa, jedna z najsilniejszych na świecie, przeniosła się z jednego kontynentu na drugi. Nie mogę się doczekać tej owocnej współpracy, udziału rosyjskich drużyn w rozgrywkach kontynentalnych i organizacji azjatyckich zawodów w Rosji – oświadczył prezes Rosyjskiej Federacji Szachowej Andriej Fiłatow.

loader

Decyzję pochwalił Dmitrij Pieskow. Rzecznik Kremla uważa ruch za "bardzo dobrą wiadomość dla naszych szachistów i dla naszej federacji", która pozwoli rosyjskim sportowcom brać udział w "dużych międzynarodowych zawodach".

Rosjanie przechodzą do Azji

Wiele innych rosyjskich federacji sportowych, w tym piłkarska, rozważa przenosiny do Azji. Z powodu trwającej od roku wojny na Ukrainie Rosjanie zostali wykluczeni z międzynarodowych rozgrywek zespołowych, a w sportach indywidualnych, m.in. w szachach, startują pod neutralną flagą, w tym wypadku - Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE).

Od początku roku toczy się też intensywna debata wokół udziału rosyjskich i białoruskich sportowców w igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 2024 roku.

RadioZET.pl/PAP