Pierwsza federacja ugięła się ws. Rosjan i Białorusinów. Wracają do zawodów

10.03.2023 19:43

W piątek Międzynarodowa Federacja Szermiercza (FIE) opowiedziała się za przywróceniem Rosjan i Białorusinów do rywalizacji w zawodach międzynarodowych - przekazała agencja AFP. Podczas nadzwyczajnego kongresu w Lozannie za powrotem tamtejszych sportowców, drużyn i działaczy zagłosowało około 65 proc. członków.

Władimir Putin
fot. VYACHESLAV OSELEDKO/AFP/East News

Decyzją FIE rosyjscy i białoruscy sportowcy powracają do zawodów indywidualnych i drużynowych. Zasada ma obowiązywać od kwietnia, "z zastrzeżeniem ewentualnych zaleceń czy przyszłych decyzji MKOl", jak podaje źródło AFP.

Jednocześnie szermierka została pierwszym sportem, który reintegrował sportowców z Rosji i Białorusi, rok po ich wykluczeniu z powodu wojny na Ukrainie.

loader

Federacja musiała podjąć decyzję odnośnie wykluczonych zawodników w związku ze zbliżającym się rozpoczęciem kwalifikacji do igrzysk olimpijskich w Paryżu. Eliminacje rozpoczną się w kwietniu i potrwają do wiosny 2024 roku.

Rosjanie i Białorusini wracają do zawodów

Rosyjscy szermierze, jedni z najlepszych na świecie, zdobyli trzy złote medale podczas igrzysk olimpijskich w Tokio, rywalizując pod neutralną flagą Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego.

Światowa federacja przez ostatnie lata była kierowana przez rosyjskiego oligarchę Aliszera Usmanowa, którego po wybuchu wojny na Ukrainie tymczasowo zastąpił Grek Emmanuel Katsiadakis.

RadioZET.pl/PAP