Obserwuj w Google News

Spełnia się plan Putina. To najgorszy możliwy scenariusz

2 min. czytania
03.04.2023 17:18
Zareaguj Reakcja

Międzynarodowa Federacja Taekwondo (WT) zgodziła się na to, aby sportowcy z Rosji i Białorusi mogli brać udział w zawodach międzynarodowych. Jak przekazała strona internetowa WT, zawodnicy zachowają neutralny status. To kolejna federacja, która uchyliła zakaz dla sportsmenów z tamtych krajów. Wcześniej identyczną decyzję podjęły władze innych dyscyplin: szermierki oraz tenisa stołowego. Czy to początek przywracania Rosjan i Białorusinów do wszystkich sportów?

Władimir Putin
fot. AP/Associated Press/East News

Pod koniec marca komitet wykonawczy MKOl zalecił, aby międzynarodowe federacje pozwoliły Rosjanom i Białorusinom, którzy nie wspierają wojny na Ukrainie, rywalizować jako neutralni sportowcy. Jednocześnie proponuje się niedopuszczenie do udziału w zawodach drużynowych, a także sportowców indywidualnych związanych z siłami zbrojnymi i organami bezpieczeństwa.

- Nie wiem, jak to będzie interpretowane i przez kogo, ale niektórzy nasi zawodnicy mają kontrakty z klubami wywodzącymi się z tych resortów - przyznał trener rosyjskiej kadry Wadim Iwanow.

Czwórka Rosjan reprezentujących taekwondo stawała na podium olimpijskim w Tokio.

Rosjanie i Białorusini mogą rywalizować w taekwondo

Władze WT (World Taekwondo) zatwierdziły również powołanie komitetu i trzystopniowy proces weryfikacji w celu potwierdzenia, że indywidualni sportowcy i personel towarzyszący z tych krajów przestrzegają wytycznych MKOl.

Pierwszą imprezą, w której mogliby wystąpić reprezentanci z tych obu krajów są mistrzostwa świata w Baku, zaplanowane od 29 maja do 4 czerwca.

Redakcja poleca

Międzynarodowa Federacja Tenisa Stołowego (ITTF) kilka dni temu podjęła podobną decyzję dopuszczającą Rosjan i Białorusinów do udziału w rywalizacji.

Z możliwości występu w Pucharze Świata florecistek, które odbędą się pod koniec kwietnia w Poznaniu, nie skorzysta Rosyjska Federacja Szermiercza. W uzasadnieniu podano, że warunki, które postawił im Polski Związek Szermierczy (PZSzerm), są nie do zaakceptowania. Gospodarze turnieju wytyczne opracowal.

RadioZET.pl/PAP