Obserwuj w Google News

"Rosja powinna zostać wykluczona z igrzysk". Zełenski apeluje do świata sportu

1 min. czytania
24.01.2023 22:39
Zareaguj Reakcja

Rosjanie nie powinni mieć możliwości startu na igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 2024 roku - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie telefonicznej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

"Rosja powinna zostać wykluczona z igrzysk". Wołodymyr Zełenski apeluje do świata sportu
fot. SERGEI SUPINSKY/AFP/East News

W tym momencie sportowcy z Rosji i Białorusi mogą startować w igrzyskach z jednym zastrzeżeniem – występują pod „neutralną” banderą, a nie flagami swoich krajów. Zakończenia tego procederu chce prezydent Wołodymyr Zełenski.

-Szczególnie nalegałem na to, aby rosyjscy sportowcy nie mieli miejsca na igrzyskach olimpijskich w Paryżu - powiedział Zełenski, cytowany na internetowej platformie Telegram.

Rosjanie rozpoczęli zbrodniczą inwazję na Ukrainę 24 lutego, tuż po zakończeniu zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie. Wówczas MKOl nałożył sankcje na kraj rządzony przez Władimira Putina i jego sojuszniczkę - Białoruś. Od lutego nie ma tam żadnych międzynarodowych imprez sportowych. 

Redakcja poleca

"Sankcje wobec Rosji pozostaną w mocy"

W orędziu noworocznym prezydent MKOl Thomas Bach powiedział, że chciałby, aby sankcje nałożone na Moskwę i Mińsk zostały przedłużone na rok 2023. -Sankcje wobec tych państw i ich rządów muszą pozostać i pozostaną w mocy – podkreślił Thomas Bach.

Jednak Zełenski domaga się tego, by sankcje zostały zaostrzone. W grudniu ubiegłego roku żądał, by Rosjanie zostali zupełnie wyrzuceni z międzynarodowych turniejów. Prezydent Ukrainy powiedział też w rozmowie z Thomasem Bachem, że nie zgadza się z komitetem olimpijskim i paraolimpijskim, które zdecydowały, że Rosjanie i Białorusini mogą rywalizować, jeśli nie startują pod flagami swoich krajów.

RadioZET.pl/PAP/PAB