Nie żyje ikona narciarstwa. Rodzina potwierdziła przykrą wiadomość

05.01.2023 10:20

Nie żyje Rosi Mittermaier. Trzykrotna medalistka olimpijska była uważana za niemiecką ikonę narciarstwa alpejskiego. Wiadomość o jej śmierci przekazała rodzina. Zmarła po ciężkiej chorobie w wieku 72 lat.

Rosi Mittermaier nie żyje
fot. AFP/East News

Rosi Mittermaier największe sukcesy świętowała w czasie ZIO w Innsbrucku w 1976 roku. Wówczas trzykrotnie zdobywała miejsca na podium. Najpierw wywalczyła złoty medal w zjeździe, później była druga w gigancie, a na końcu znów triumfowała - tym razem w slalomie.

Igrzyska w Innsbrucku były także mistrzostwami świata, jednak kombinację rozegrano tylko w ramach drugiej z tych imprez. W tej rywalizacji Mittermaier także była najlepsza.

Rosi Mittermaier nie żyje

W sezonie 1975/1976 Niemka wygrała także zmagania w klasyfikacji generalnej PŚ, zdobywając Kryształową Kulę. Została także wybrana najlepszą sportsmenką 1976 roku w RFN. Zaraz po tym zakończyła karierę w wieku zaledwie 25 lat.

Jej imieniem (Rosi-Mittermaier-Tunnel) nazwano najwyżej w Europie położony (2830 m n.p.m.) tunel drogowy, znajdujący się w Alpach Otztalskich w Tyrolu.

RadioZET.pl/PAP