Obserwuj w Google News

Andrzej Duda potwierdził. Polska chce zorganizować igrzyska olimpijskie

2 min. czytania
27.09.2023 12:30
Zareaguj Reakcja

Podczas Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki prezydent Andrzej Duda ogłosił, że Polska będzie starała się o organizację igrzysk olimpijskich. Nasz kraj mógłby gościć najważniejszą sportową imprezę świata w 2036 roku.

Media: Polska będzie chciała zorganizować igrzyska olimpijskie. "Stać nas na to"
fot. ED JONES/AFP/East News

O tym, że Polska chce starać się o igrzyska olimpijskie 2036, mówiło się w kuluarach od początku kongresu. Jak wcześniej podawały media, politycy PiS oraz prezydent Andrzej Duda mieli poinformować o rozpoczęciu starań o igrzyska olimpijskie w tę środę. 

Wizytę Andrzeja Dudy oraz premiera Mateusza Morawieckiego zapowiedział w dniu otwarcia Kongresu minister sportu Kamil Bortniczuk. - Jutro (w środę – przyp.) odwiedzi nas premier Mateusz Morawiecki, a w samo południe prezydent Andrzej Duda, którzy będą mówili o rzeczach wielkich, konkretnych, dotyczących przyszłości bliższej lub dalszej, ale wielkich na miarę naszych ambicji i na miarę naszych możliwości i doświadczeń. Będziemy świadkami wydarzeń o znaczeniu historycznym. Z tego miejsca będzie się kreowała historia – mówił minister.

Andrzej Duda w środę potwierdził, że Polska będzie starała się o organizację igrzysk. - Jest naszą ambicją i zamiarem, by rozpocząć starania o letnie igrzyska olimpijskie w naszym kraju w roku 2036 - potwierdził podczas kongresu. 

Polska będzie starała się o igrzyska olimpijskie. "Stać nas na to"

Andrzej Duda stwierdził też, że pod względem infrastrukturalnym nasz kraj będzie w stu procentach gotowy do organizacji tak dużej imprezy. -Do tego czasu będzie już gotowy Centralny Port Komunikacyjny; najpóźniej w 2033 r. w całej Polsce będzie 8 tys. km dróg ekspresowych i autostrad. Będziemy mieli supernowoczesne, wielkie lotnisko wraz z siecią połączeń kolejowych – przekonywał prezydent.

Dodał też, że Polska musiałaby jeszcze postarać się nowe obiekty sportowe. - Pozostaje nam do uzupełnienia to, co konieczne od strony sportowej, nie tylko pod względem infrastrukturalnym, ale także i pod względem przygotowań olimpijskich. Mam nadzieję, że okres 13 lat od tej strony będzie dla nas wystarczający - dodał.

Do tej pory Polska tylko raz starała się o prawo przeprowadzenia igrzysk - w 2006 roku zimowa olimpiada mogła gościć w Krakowie i Zakopanem, ale członkowie MKOl w głosowaniu już w pierwszej turze postawili na Turyn.

Kto stara się o organizację igrzysk olimpijskich? Są już trzy pewne kandydatury

O organizację igrzysk w 2036 roku już na pewno będzie starał się Meksyk, Indonezja i Turcja. Swoje kandydatury może też złożyć komitet z Egiptu, Korei Południowej, Kataru, Węgier, Włoch, Niemiec i Izraela, Danii oraz Kanady.

Najbliższe igrzyska letnie odbędą się w przyszłym roku w Paryżu, a dwie kolejne edycje w Los Angeles (2028) i australijskim Brisbane (2032).

RadioZET.pl/wyborcza.pl/PAP/PAB