Obserwuj w Google News

Polka pewna startu na igrzyskach w Paryżu! W eliminacjach pobiła rekord świata

1 min. czytania
15.09.2023 21:26
Zareaguj Reakcja

Aleksandra Mirosław wygrała w Rzymie europejskie kwalifikacje olimpijskie we wspinaczce sportowej na czas i wywalczyła awans na igrzyska w Paryżu. Krótko po starcie Polka pochwaliła się swoim osiągnięciem na Twitterze. "Mamy to! Dziękuję" - napisała. 

Polka pewna startu na igrzyskach w Paryżu. W eliminacjach pobiła rekord świata
fot. CHRISTOF STACHE/AFP/East News

Aleksandra Mirosław w finale uzyskała 6,36 s, pokonując inną polską zawodniczkę - Aleksandrę Kałucką (7,41). 

Do tego, w eliminacjach czasem 6,24 zawodniczka z Lublina ustanowiła rekord świata. Poprzedni najlepszy rezultat było gorszy o zaledwie 0,01 s i również należał do Mirosław. Start, w którym polska zawodniczka pobiła rekord świata możecie obejrzeć tutaj:

Do finału dotarł też sensacyjnie Marcin Dzieński, ale uległ w walce o bilet do Paryża Francuzowi Bassie Mawemowi (5,28). Polak pobiegł w czasie 5,34.

Aleksandra Mirosław pewna startu na igrzyskach w Paryżu

Dla Mirosław będą to drugie w karierze  igrzyska olimpijskie. Polka w 2021 podczas IO w Tokio zajęła 4. miejsce we wspinaczce, wygrywając wspinaczkę na szybkość i ustanawiając rekord świata, wynoszący 6,84 s.

Poza IO Mirosław zdobywała już medale na wszystkich najważniejszych imprezach: mistrzostwach świata (złoto w 2018 i 2019 roku) oraz mistrzostwach Europy (2019 i 2022 r.)

Nie przegap